Concursul interjudețean de matematică „Memorialul Traian Lalescu”

Concursul interjudețean de matematică „Memorialul Traian Lalescu” este o competiție de tradiție ajunsă la cea de-a 35-a ediție, fiind organizată în data de 23 martie anul acesta de către Universitatea de Vest din Timișoara în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Timiș, sub egida Societății de Științe Matematice din România – Filiala Timiș și cu sprijinul Fundației UVT. Scopul său este unul de pregătire a elevilor participanți la etapa finală a Olimpiadei Naționale de Matematică din județele Arad, Caraș-Severin, Hunedoara și Timiș, participarea la acest concurs fiind condiționată de clasificarea în primele 4 locuri la faza județeană a acestei olimpiade, la fiecare din clasele V- XII.

Concursul a constat într-o probă scrisă de 3 ore pe baza unor subiecte, cu grad ridicat de dificultate, elaborate de cadrele didactice ale Facultății de Matematică și Informatică. Anul acesta au participat 168 de elevi din cele patru judete, alături de 48 de cadre didactice din preuniversitar și nouă cadre didactice de la Facultatea de Matematica și Informatică a Universității de Vest din Timișoara.

Un important sprijin financiar în organizarea acestui eveniment a fost asigurat prin fondurile distribuite în cadrul proiectelor extracurriculare organizate la nivelul UVT.