CSU-UVT: Campioană Europeană Universitară la volei masculin

Echipa de volei masculin a Universității de Vest din Timișoara a câștigat titlul european universitar, la Braga (Portugalia), după o finală câștigată în fața germanilor de la Universitatea din Rostock. Reprezentanții CSU UVT Timișoara – Volei au fost singura echipă non-germană din semifinalele acestei competiții, însă acest lucru nu a constituit o problemă.

UVT a câștigat cu 3-0, pe seturi 25-22, 25-21, 25-21. A fost o partidă destul de echilibrată, în care timișorenii au trebuit să munceasă serios pentru a se impune, însă poate din acest motiv victoria este mai frumoasă. Primele două acte au fost cu multiple avantaje și de o parte și de cealaltă, însă finalurile de set au aparținut băieților noștri. În cel de-al treilea set, moralul și încrederea învingătorilor au cântărit tot mai mult pentru „închiderea” meciului. În acest interval de meci, Universitatea de Vest din Timișoara nu a mai cedat inițiativa și s-a încoronat campioană universitară într-o manieră senzațională – fără să piardă vreun set pe durata întregii săptămâni!

Felicitări băieților din teren și de pe margine: Darius Cătălin Câmpean (15 puncte), Sergiu Octavian Rodina (7p) (puncte), Sergiu Florin Călin (1p), Lucian Pavel Bădiceanu, Ioan Dorin Moraru, Emanuel Cristian Drăgan (6p), Alexandru Moroșan, Sebastian Ovidiu Micu (13p), Leonard Giorgian Gologăneanu, Rareș- Andrei Preda, Marius Iustin Agachi, Robert Claudiu Vîrlan (17p). Antrenori: Sorin Schiesz și Ioan-Silviu Borozan.

Rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea: „Echipa de volei masculin a Universității de Vest din Timișoara ne oferă un moment de mare bucurie, întorcându-se de la turneul european universitar din Portugalia cu medaliile de aur. După ce anul trecut echipa de fotbal universitar UVT a câștigat campionatul european, anul acesta UVT reeditează succesul european, lotul de volei masculin câștigând cu 3-0 finala disputată în fața echipei Universității din Rostock. Felicitări, campionilor europeni la volei, echipa UVT!

Streaming-ul video al partidei: https://www.youtube.com/watch?v=xm7KAximROs

Foaia de meci: https://results.eusa.eu/index.php?page=game&id=21731&ln=en