Excelența în robotică, premiată la UVT

Luni, 24 iulie, de la ora 12.30, Universitatea de Vest din Timișoara a premiat membrii echipei de robotică CSH, de la Colegiul Pedagogic „Carmen Sylva” din Timișoara, participanți în finala Chicago Robotics 2023.

Echipa de robotică a prestigiosului liceu timișorean, tutelată de UVT, a parcurs zece meciuri de calificări în competiția desfășurată săptămâna trecută la Chicago, apoi a trecut și de semifinală, iar în finală, înscrisă în alianță cu alte două echipe americane, a încheiat evoluția pe locul secund.

La conferință au participat rectorul UVT, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea, prorectorul UVT, conf. univ. dr. Mădălin Bunoiu, decanul Facultății de Matematică și Informatică, prof. univ. dr. Dana Petcu, alături de componenții echipei de robotică CSH de la Colegiul Pedagogic „Carmen Sylva” din Timișoara și de antrenorii lor.