Curs de diplomație și afaceri globale, susținut la Bruxelles

Prof. univ. dr. Silviu Rogobete, Honorary Professor în cadrul Stellenbosch University și Director al Școlii Doctorale de Filosofie, Sociologie și Științe Politice a Universității de Vest din Timișoara, a coordonat, în perioada 22 – 24 noiembrie, cursul ”Advanced Diplomacy for Peace Security and Defence – Senior Level”, în cadrul Colegiului European de Securitate și Apărare de la Bruxelles (ESDC – European Security and Defence College).

Programul a fost unul complex, alcătuit în jurul subiectului ”Diplomacy and Global Affairs”, cu un grup de 15 participanți din mai multe state membre UE și o listă excelentă de lectori, printre care: Gil Rostain (European External Action Service), Ioana Muresan (Ministrul român al Afacerilor Externe), Alexander Moneger (Head of Planning Div. NATO), Călin UNGUR, Reprezentant Permanent în Comitetul Politic și de Securitate al Uniunii Europene (COPS), etc.

Un curs similar va fi găzduit, în perioada 11 – 14 decembrie 2023, de către Universitatea de Vest din Timișoara.

—————–

ESDC (European Security and Defence College) furnizează programe de training și educație la nivel european, în domeniul Common Security and Defence Policy (CSDP). Misiunea sa este de a dezvolta și a promova o înțelegere comună a politicilor CSDP în rândul publicului larg și militar, precum și de a identifica și disemina, prin intermediul activităților de formare, bune practice în legătură cu diverse aspecte ce țin de domeniul CSDP.

ESDC este organizat sub forma unei rețele care reunește persoane, instituții militare, colegii, academii, universități și alte organisme europene care desfășoară activități în domeniul securității și apărării.