„Conferințele Rotondei”

„Conferinţele Rotondei”, eveniment organizat de către Colectivul de Istorie din cadrul Facultăţii de Litere, Istorie şi Teologie, a debutat anul acesta în data de 16 noiembrie 2023 cu conferinţa Troglodiţi vs. elite conducătoare în Banatul mileniului al V-lea B.C, susţinută de către dr. habil. Florin Draşovean, cercetător ştiinţific în cadrul Institutului de Studii Banatice „Titu Maiorescu” al Academiei Române.

În ochii opiniei publice, comunitățile neolitice sunt zugrăvite adesea sub forma unor adevărate tablouri bucolice ale  traiului simplu și armonios, unde oamenii trăiesc în comuniune cu natura, cresc animalele și cultivă pământul, totul într-un cadru idilic. Participanţii la conferinţă au descoperit, însă, o lume mult mai complexă, reconstituită pe baza cercetărilor arheologice desfăşurate în importantul tell neolitic de la Uivar-Gomilă (jud. Timiş). Arheologia ne arată, chiar şi indirect, faptul că aceste comunităţi agrare erau conduse de o oarecare elită, că aşezările nu erau construite la întâmplare, ci erau bine planificate şi că exista un management al resurselor materiale şi umane. S-a putut dovedi, tot pe baza a ceea ce arhiva pământului a relevat, că existau în comunitate şi un soi de „ingineri” care deţineau cunoştinţe de geometrie, astronomie, matematică sau de rezistenţa materialelor, care au ştiut să amplaseze şi să construiască locuinţe şi fortificaţii durabile, iar acestea au rezistat generaţii întregi. Deconstrucţia acestui tablou bucolic la care s-a angajat dr. habil Florin Draşovean, prin tema propusă, a fost completată şi de argumente care au ţinut de viaţa de zi cu zi a comunităţii luate ca exemplu.

O a doua întâlnire în cadrul evenimentului a avut loc în 28 noiembrie 2023, de data aceasta oaspetele nostru fiind Dr. Schoole Mostafwy, şefa departamentului de Istoria Artei şi curatoarea colecţiei Türkenbeute din cadrul Badisches Landesmuseum Karlsruhe, Germania. Prezentarea cu titlul Poetry and Truth. Ferdinand Keller staging Baden-Ottoman History a reprezentat o adevărată demonstraţie privitoare la intersectarea fericită pe care se întâmplă ca arta să o aibă cu istoria.

Oportunitatea de a o fi avut alături de noi pe d-na dr. Schoole Mostafwy este rezultatul unei excelente colaborări cu Muzeul Naţional al Banatului din Timişoara.