Cursuri intensive de limba română pentru studenții ucraineni

Universitatea de Vest din Timișoara, prin Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, oferă gratuit cetățenilor ucraineni refugiați în România un program intensiv de învățare a limbii române, pentru ca participanții să aibă posibilitatea de a-și începe sau a-și continua în limba română studiile în învățământul superior din România. Acest curs se desfășoară pe parcursul a 14 săptămâni, cu câte opt module de curs în fiecare săptămână și ore complementare de studiu individual, astfel încât, la sfârșitul acestui program, cursanții să ajungă la nivelul de competență lingvistică B1. La finalul acestui program, ei vor avea posibilitatea de a fi evaluați în cadrul Facultății de Litere, Istorie și Teologie, printr-un test de competență lingvistică în limba română.

Cursul intensiv a ajuns deja în cea de a patra săptămână, orele se desfășoară în format hibrid, o parte dintre cursanți fiind prezenți în sala de curs, iar alții sunt conectați online pe platforma Google Meet. În primele săptămâni cursurile au fost susținute de trei cadre didactice din Colectivul de limba română și an pregătitor din cadrul Departamentului de studii românești al Facultății de Litere, Istorie și Teologie: asist. dr. Eliana Coman, asist. dr. Irina Dincă și asist. dr. Cristina Sicoe, urmând ca în viitoarele săptămâni să se implice și alți colegi ai lor: conf. dr. Gabriel Bărdășan, conf. dr. Bogdan Țâra, lect. dr. Nadia Obrocea și lect. dr. Ana-Maria Radu-Pop. Studenții care participă constant la cursuri sunt receptivi și fac progrese în însușirea limbii române.