CyberHack@UVT 2023 – prima competiție națională în domeniul securității cibernetice, adresată elevilor și studenților, organizată la UVT

Universitatea de Vest din Timișoara (UVT), prin Facultatea de Matematică și Informatică (FMI) și Facultatea de Economie și de Administrare a Afacerilor (FEAA), a organizat în iunie 2023 prima competiție națională în domeniul securității cibernetice „CyberHack@UVT2023”. Evenimentul s-a adresat elevilor și studenților și a fost completat cu o serie de workshop-uri la care au participat invitați de renume internațional din domeniul securității informației și inteligenței afacerilor. Aceste evenimente au fost desfășurate în cadrul proiectului “UVT.EDU4Cybersecurity – Educație, performanță, competențe și colaborare în securitate cibernetică”.

Rectorul UVT, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea: „În contextul în care provocările din arealul cibernetic evoluează într-un ritm alert, iar comportamentul uman reprezintă un rol fundamental pentru siguranța în mediul cibernetic, „CyberHack@UVT 2023” a devenit un eveniment de mare relevanță pentru că s-a concentrat pe creșterea gradului de conștientizare a mediului educațional și de afaceri din România, dar și către dezvoltarea culturii de securitate cibernetică. Merită să remarcăm valoarea practică a evenimentului, dată de expunerea unor exemple concrete și tematici specifice domeniului, adaptate pentru decriptarea specificităților acestui domeniu de către publicul larg, în contextul de securitate cibernetică European.”

În subsidiar, obiectivul evenimentului a fost de a stimula tinerii interesați spre a se orienta către o carieră în acest domeniu, dar și de a disemina informații utile, astfel ca toți participanții să fie informați cu privire la provocările, pericolele, vulnerabilitățile și riscurile la care pot fi expuși în arealul cibernetic, dar și corect direcționați către surse concrete de educare și obținere a instrumentarului necesar pentru o reziliență eficientă în mediul virtual.

Pe parcursul desfășurării evenimentelor, invitații și speakerii specializați au punctat noile aplicații și tendințe din cadrul domeniului securității cibernetice. Astfel, Facultatea de Economie și de Administrare a Afacerilor (FEAA), în colaborare cu Facultatea de Matematică și Informatică (FMI), a organizat un workshop pe tematica “Cybersecurity for Business”, avându-i ca invitați speciali pe:

•          Dr. Richard Forno de la University of Maryland, Baltimore County, SUA – o universitate de prestigiu internațional în domeniul cybersecurity, cu care UVT are un acord de colaborare în domeniul securității cibernetice, atât din prisma educației cât și a cercetării. Este de subliniat că prin acest parteneriat UVT a devenit prima universitate publică din România care a realizat o inițiativă de acest fel cu o universitate americană;

•          Grațiela Măgdălinoiu, președinta filialei din România a ISACA (Information Systems Audit and Control Association);

•          Laurențiu Popescu, Security Product Manager, Orange Business.

Mai apoi, seria de workshop-uri a continuat cu un workshop axat pe importanța educației în securitatea cibernetică, respectiv “Cybersecurity for Education”, avându-i ca invitați speciali pe:

•          avocatul Răzvan Miuțescu, care face parte din grupul academic de dezvoltare educațională în securitate cibernetică din cadrul Camerei de Comerț Româno-Americane din Washington DC, SUA;

•          Radu Titiu, Bitdefender, România;

•          Dr. Tal Pavel, fondatorul “The Institute for Cyber Policy Studies”, Israel.

În încheierea evenimentului s-a desfășurat premierea participanților, recompensați prin premii binevenite. CyberHack@UVT 2023 reprezintă o premieră organizatorică pentru Facultatea de Matematică și Informatică, respectiv Facultatea de Economie și de Administrare a Afacerilor, dar a fost și un eveniment academic important la nivel național, bucurându-se de un real succes și acumulând peste 150 de participanți, atât online cât și fizic, pe parcursul celor două zile.

La competiția de tip „hackathon capture the flag”, au participat opt echipe formate din câte doi membri, cumulând elevi de școală generală și liceu, respectiv studenți, iar premiile acordate au fost în valoare de peste 5.000 RON.

Printre partenerii și sponsorii evenimentului s-au numărat societățile comerciale care au asigurat baza financiară a premiilor acordate participanților la competiție, cărora UVT le mulțumește cu gratitudine: SC Business Communications SRL, SC CyberThor Studios SRL.  La reușita proiectului a participat o echipă formată din universitarii reprezentând Universitatea de Vest din Timișoara: prof. univ. dr. Cosmin Enache, prorectorul Universității de Vest din Timișoara, prof. univ. dr. Dana Petcu, decanul Facultății de Matematică și Informatică, prof. univ. dr. Claudiu Brândaș (FEAA), conf. univ. dr. Cosmin Bonchiș (prodecanul FMI), conf. univ. dr. Ciprian Pungilă (coordonatorul programului de master „Cybersecurity” din cadrul FMI), asist. univ. dr. Mario Reja (FMI), asist. univ. drd. Darius Galiș (FMI), drd. Constantin-Marius Arădan (Școala Doctorală de Drept – UVT).