Recital de muzică sacră cu orgă / Daniel Zah, Felician Roșca

Al doilea concert din cadrul Festivalului internațional Orgile Cetății din Timișoara ne va prezenta orga din cartierul Mehala, în interpretarea organistului Felician Roșca împreună cu tenorul Daniel Zah.

Cuprinzând un binecunoscut repertoriu de muzică sacră pentru voce și orgă, alături de lucrări pentru orgă solo, concertul va avea loc în data de 5 iulie 2023, de la ora 19.00, la Biserica Romano-catolică din Mehala.

𝙋𝙧𝙤𝙜𝙧𝙖𝙢

🎵 António Correa Braga (1695-1704), Bataha 6 Ton, orgă solo

🎵 César Franck (1822-1890), Panis angelicus

🎵 Alessandro Stradella (1643-1682), Pietá, Signore

🎵 Giulio Caccini (1551-1618), Ave Maria

🎵 Georges Bizet (1838 -1875), Agnus Dei

🎵 Josephus Fazakas Krisbaciensis, (manuscript 1738), Ciaccona în f minor, orgă solo

🎵 Stephen Adams (1841-1913), Jerusalem

🎵 John Newton (1725–1807), Amazing grace

🎵 Charles Gounoud (1818–1893), Ave Maria

🎵 Valentin Greff Bakfark (1507- 1576), Czarna Krowa

Participarea la toate concertele este liberă, în măsura disponibilităților locurilor și nu necesită înscriere.

𝙁𝙚𝙨𝙩𝙞𝙫𝙖𝙡𝙪𝙡 𝙄𝙣𝙩𝙚𝙧𝙣𝙖ț𝙞𝙤𝙣𝙖𝙡 𝙊𝙧𝙜𝙞𝙡𝙚 𝘾𝙚𝙩ăț𝙞𝙞 𝙙𝙞𝙣 𝙏𝙞𝙢𝙞ș𝙤𝙖𝙧𝙖 𝙚𝙨𝙩𝙚 𝙪𝙣 𝙋𝙧𝙤𝙞𝙚𝙘𝙩 𝙛𝙞𝙣𝙖𝙣ț𝙖𝙩 𝙥𝙧𝙞𝙣 𝙋𝙧𝙤𝙜𝙧𝙖𝙢𝙪𝙡 𝙘𝙪𝙡𝙩𝙪𝙧𝙖𝙡 𝙣𝙖ț𝙞𝙤𝙣𝙖𝙡 𝙏𝙞𝙢𝙞ș𝙤𝙖𝙧𝙖 – 𝘾𝙖𝙥𝙞𝙩𝙖𝙡ă 𝙀𝙪𝙧𝙤𝙥𝙚𝙖𝙣ă 𝙖 𝘾𝙪𝙡𝙩𝙪𝙧𝙞𝙞 î𝙣 𝙖𝙣𝙪𝙡 2023

Organizator: Asociația Culturală Timorgelfest
Finanțatori: Consiliul Judeţean Timiş, Universitatea de Vest din Timișoara, Facultatea de Muzică și Teatru – UVT, Ministerul Culturii, Timișoara 2023
Parteneri: Episcopia Romano-Catolică Timișoara/Bistum Temeswar/Temesvári Egyházmegye, Biserica Evanghelică Lutherană Timişoara, OSUT, FITT Timisoara, Casa Studentilor Timisoara, Biserica Adventistă Betania din Timișoara
Parteneri media: West City Radio, QUB, Radio Timișoara – LIVE VIDEO, TVR Timisoara, tion.ro.