Departamentul de Geografie al FCBG-UVT, reprezentat cu succes de studenții săi la San Diego, SUA

Tania Elena Crișan, studentă în anul II la specializarea Planificare Teritorială, din cadrul Departamentului de Geografie, Facultatea de Chimie, Biologie, Geografie, Universitatea de Vest din Timișoara, a participat cu succes la prestigiosul concurs Esri Young Scholars 2023. Lucrarea prezentată, intitulată “Assessment of the agricultural land potential and cultivated crops in central and eastern Europe”, este parte a unei cercetări științifice realizată de echipa Geospatial Science Lab sub coordonarea domnului Lector univ. dr. Andrei Dornik. La această cercetare au mai contribuit Asist. cercet. Dr. Marinela Adriana Cheţan, Prof. univ. dr. habil. Lucian Drăguţ, studenţii Alexandru Gora şi Raul Heciko, respectiv Panos Panagos (Joint Research Centre of the European Commission). Posterul științific a impresionat juriul și a fost desemnat câștigător al concursului, iar ca parte a premiului, Tania a avut oportunitatea de a participa la ESRI Education Summit @ Esri UC și la Conferința Utilizatorilor ESRI, evenimente de prestigiu care au avut loc în perioada 8-14 iulie 2023 în San Diego, California. Experiența sa a fost una memorabilă, participând la sesiuni captivante, ateliere practice și evenimente de socializare alături de tineri pasionați de domeniul geospatial din 29 de țâri. Evenimentul, care a adunat peste 18.000 de geografi și pasionați de sisteme informatice geografice, a oferit Taniei ocazia de a cunoaște și a interacționa cu experți din industrie și a descoperi cele mai recente tendințe în domeniu. Momentul culminant a fost expunerea posterului său în cadrul prestigioasei Galerii a Hărților, unde a primit aprecieri din partea participanților din diferite colțuri ale lumii, precum şi ziua decernării premiilor în prezența fondatorului ESRI, Jack Dangermond. Pe lângă evenimentele oficiale, Tania a avut și ocazia de a explora farmecul orașului San Diego, petrecând timp pe plajă, participând la seri de karaoke și făcând schimb de idei cu profesioniști talentați din domeniul geospatial.

În final, Tania concluzionează că „a fost o experiență care va avea impact pe viață asupra mea și care mi-a oferit motivația să muncesc în continuare pentru viitorul meu, pentru că eforturile vor fi întotdeauna răsplătite. Sunt infinit recunoscătoare pentru această experiență și pentru toată îndrumarea pe care am primit-o în acest parcurs”.

Ne mândrim cu Tania pentru realizarea sa excepțională și suntem bucuroși că a reprezentat cu succes Departamentul de Geografie al Facultății de Chimie, Biologie, Geografie și, implicit Universitatea de Vest din Timișoara, la acest eveniment de prestigiu.