Descoperind oportUNITAtea pentru dezvoltare în educație și cercetare  la Universitatea de Vest din Timișoara!

Peste 50 de cadre didactice ale Universității de Vest din Timișoara au participat la evenimentul  organizat de Departamentul UNITA  în data de 19 aprilie 2024, cu scopul prezentării oportunităților  de colaborare în cadrul alianței de universități europene UNITA  în domeniul educației și cercetării.

Prezentarea metodelor COIL – Collaborative Online International Learning, BIPs sau Programe Intensive Mixte, cartografia intereselor de cercetare din alianța UNITA (inițierea unor echipe de cercetare, scrierea de articole în colaborare, organizarea de doctorate în cotutelă, ș.a.m.d.) și participarea la apelurile pentru UNITA Matching Events și UNITA Starting Grants, cu scopul de a consolida rețele și echipe de cercetare UNITA pe teme strategice pentru alianță și pentru UVT sunt doar câteva aspecte discutate de cei prezenți în cadrul evenimentului.

Deoarece barierele lingvistice se minimizează atunci când învățăm cum să folosim intercomprehensiunea corect evenimentul s-a finalizat printr-un astfel de atelier  în cadrul căruia participanților li s-a prezentat modul în care aceștia pot crește calitatea mobilităților realizate la universitățile partenere UNITA având, de asemenea, potențialul de a deschide orizonturile spre un alt tip de comunicare în contextul internațional în care ne aflăm.