European Students Assembly 2024: Reprezentarea studențească la nivel European prin, cu și în UNITA

European Students Assembly (ESA) 2024 a avut loc între 10 și 12 aprilie la Strasbourg și a fost o oportunitate semnificativă pentru studenții din întreaga Europă de a se implica în dezbateri politice și de a influența politicile Uniunii Europene. Laurențiu Dobra, student în primul an de masterat la Facultatea de Economie și Administrare a Afacerilor din cadrul Universității de Vest din Timișoara în contextul UNITA, a fost reprezentantul UVT la a doua ediție a evenimentului mult așteptat de toată comunitatea de studenți Europeni.

Laurențiu descrie ESA ca fiind o experiență inedită, mai ales pentru că a fost primul său eveniment internațional de amploare. Inițial reticent, decizia lui de a participa s-a dovedit a fi extrem de benefică. În cadrul ESA, participanții au avut oportunitatea de a se angaja în dezbateri politice și de a propune politici pentru viitorul UE, culminând cu o simulare a procesului decizional din Parlamentul European în ultima zi.

Fiecare participant a fost alocat unui panel specific, cu Laurențiu făcând parte din Panelul 5, “EU in the World”, concentrându-se pe rolul UE pe scena globală. Pe lângă dezbateri și întâlniri cu experți, evenimentul a inclus sesiuni de training și multe oportunități de networking cu studenți din diferite țări, facilitând dezvoltarea unor abilități esențiale, cum ar fi comunicarea și lucrul într-un mediu internațional.

Prin participarea sa la ESA, Laurențiu a acumulat cunoștințe și experiențe valoroase care îl vor ajuta în cariera profesională și în dezvoltarea personală, încurajându-i pe alți studenți să depășească temerile și să se angajeze în asemenea inițiative. Departamentul UNITA UVT vine în întâmpinarea tuturor studenților care își doresc o astfel de experiență și le oferă sprijinul și consilierea de care au nevoie pentru a profita la maxim de toate oportUNITățile pe care apartenența UVT la Alianța UNITA le implică.

Experiența ESA 2024, exact așa cum o descrie Laurențiu:

„Din punctul meu de vedere, ESA este una din acele oportunități pe care orice student ar trebui să o acceseze. Fiind și primul meu eveniment internațional de o asemenea amploare, am avut câteva rețineri la început dar într-un final am decis să aplic, decizie pe care acum, sunt foarte bucuros că am luat-o. Acest lucru îl recomand tuturor studenților indiferent de background-ul lor, să renunțe la acele temeri și să facă acel prim pas (care știm că acesta este cel mai greu). Acest sfat se aplică nu doar la acest proiect ci la toate oportunitățile pe care le puteți accesa. Pe parcursul întregului proiect (online + întâlnirea fizică la Strasbourg), studenții au oportunitatea de a propune și dezbate politici menite să modeleze viitorul Uniunii Europene, urmând ca ulterior, în ultima zi, să aibă ocazia de vota politicile propuse, simulând astfel modul și procesul de luare a deciziilor în Parlamentul European. În primă fază, participanții vor fi alocați unui anumit Panel care are ca obiectiv dezbaterea și propunerea politicilor pe o anumită temă (eu am făcut parte din Panel 5 “EU in the World” – rolul UE pe scena globală), urmând ca apoi să participe la sesiuni de training, la dezbateri, la întâlniri cu experți din diferite domenii, toate acestea având ca scop formarea studenților și astfel să să-i ajute în procesul adoptare și implementare politicilor. În plus, pe lângă toate aceste workshop-uri și training-uri, ai ocazia de a colabora cu studenți internaționali prin sesiuni de networking și brainstorming, astfel putând să-ți dezvolți capacitatea de comunicare, de prezentare și bineînțeles capacitatea de a lucra într-un mediu internațional. Aceste abilități de tip soft sunt foarte cerute pe piața muncii și nu doar acolo. În concluzie, prin toate cele de mai sus, pot spune că recomand această experiență atât prin prisma dezvoltării personale cât și prin prisma dezvoltării profesionale, acest proiect te provoacă să ieși din zona personală de confort și te împinge să ieși la rampă și să demonstrezi de ceea ce ești capabil, poate chiar și de mai mult astfel ajungând să devii o variantă mai bună a ta”.