Digital Linguistics Week @ CODHUS/LIT

În perioada 8-9 decembrie 2022, la Facultatea de Litere, Istorie și Teologie s-a desfășurat Digital Linguistics Week @ CODHUS/LIT.

Joi, 8 decembrie, invitatul LIT a fost Prof. Dr. Dragoș Ciobanu, de la Centrul de Traductologie al Universității din Viena. Acesta a ținut o prelegere intitulată Traducerea automată neuronală – probleme și soluții. Au fost abordate proiectele desfășurate de grupul de cercetare HAITrans, care se ocupă de tehnologii din zona machine-translation.

Vineri, 9 decembrie, a avut loc o nouă prelegere din seria Romanian Diaspora@WUT Guest Lectures/Workshops, inițiativă a Departamentului de Relații Internaționale. Dr. Alina Secară, de la Centrul de Traductologie al Universității din Viena, a ținut prelegerea intitulată Tehnologiile de recunoaștere și sinteză vocală în folosul traducătorilor, care a reunit participanți interesați de domeniul traducerilor (inclusiv cadre didactice specializate în traduceri și subtitrări). De asemenea, un workshop destinat unui grup restrâns de lucru a discutat aspecte legate de accesibilizarea mediului cultural românesc: ACCESSOR – Media and Cultural Sector – Practices, Needs and Innovation in Romania.