The Fulbright Lectures continuă la Centrul de Studii Americane al LIT

Centrul de Studii Americane al Facultății de Litere, Istorie și Teologie a organizat sâmbătă, 10 decembrie 2022, în sala 328, o nouă prelegere invitată din seria THE FULBRIGHT LECTURES (2022-2023), în parteneriat cu Comisia Fulbright Româno-Americană. Prelegerea a fost susținută de Assoc. Prof. Dr. Sarah BROWN de la University of Memphis, Statele Unite ale Americii.

Aceasta activează în acest an ca lector Fulbright la Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu, unde predă cursuri de actorie, scrie și regizează piese de teatru. Sarah Brown se concentrează pe „site-specific theater” ca gen dramatic, piesele sale fiind puse în scenă în țări precum Israel, Turcia, S.U.A., Canada, Marea Britanie și România. Cea mai recentă, „A Secret about Joy,” a avut premiera pe 24 iunie 2022 în cadrul Festivalului Internațional de Teatru din Sibiu și s-a desfășurat în Sinagoga Mare din Sibiu, transformând acest spațiu într-un personaj în sine. Sarah Brown le-a vorbit studenților programului de Studii Americane al Universității de Vest din Timișoara despre procesul de scriere și regizare al acestei piese, inspirată de povestea bunicilor invitatei: evrei din Basarabia ce au emigrat în Statele Unite la sfârșitul secolului al XIX-lea.

Emoționanta prelegere s-a încheiat cu o discuție despre asemănările și diferențele dintre culturi, despre importanța scrierii creative și despre rolurile de gen în învățământul și teatrul românesc.