„DOINAȘ, CONTEMPORANUL NOSTRU”, un nou număr al revistei „Secolul 21” se lansează la UVT

Noua ediție a revistei „Secolul 21” va fi lansată joi, 30 martie, la Universitatea de Vest din Timișoara, sub patronajul Comisiei Naționale a României pentru UNESCO.

Evenimentul, moderat de prof. univ. dr. Loredana Pungă, va debuta cu intervențiile susținute de prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea, Rector al Universității de Vest din Timișoara, Madlen Șerban, Secretar general al Comisiei Naționale a României pentru UNESCO și Alina Ledeanu, Director al revistei „Secolul 21”.

Momentul de deschidere va fi urmat de proiecția filmului documentar artistic „Excelența în cultură. Ștefan Augustin Doinaș” (TVR, 2000), peliculă distinsă cu premiul Asociației Profesioniștilor de Televiziune din România, cu participarea poetei Cleopatra Lorințiu, realizator TVR.

La lansarea numărului „DOINAȘ, contemporanul nostru” al revistei Secolul 21 vor participa:

• Alina Ledeanu, Director al revistei Secolul 21
  • Prof. univ. dr. habil. Simona Constantinovici, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, Universitatea de Vest din Timișoara
  • Conf. univ. dr. Pompilie Crăciunescu, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, Universitatea de Vest din Timișoara
  • Prof. univ. dr. Gabriel Andreescu, Director, Noua Revistă de Drepturile Omului, Profesor asociat la Școala Doctorală de Filosofie, Sociologie si Științe Politice, Universitatea de Vest din Timişoara

Evenimentul se va încheia cu un montaj din poemele lui Ștefan Augustin Doinaș: „Din satul natal în Cercul Literar de la Sibiu”

Realizator: prof. Camelia Belei

Interpreți: elevi ai Școlii gimnaziale „Ștefan Augustin Doinaș” din Caporal Alexa și ai Liceului Tehnologic „Stefan Hell” din Sântana – Școli aspirante pentru UNESCO