Elevii liceului sârbesc „Dositej Obradović” din Timișoara în vizită la LIT

Marți, 17 mai a.c., elevii claselor a XI-a și a XII-a ai liceului sârbesc „Dositej Obradović” din Timișoara au fost invitați la Universitatea de Vest din Timișoara. Aceștia au fost primiți de către profesorii care predau la programul de studii Limba și literatura sârbă și croată de la Facultatea de Litere, Istorie și Teologie. Ei au asistat la o prezentare a universității, a facultății și totodată a programului de studii, iar pe lângă profesorii care predau limba sârbă și croată la facultate, lor li s-a adresat și decanul facultății, profesor habil. dr. Loredana Pungă. Elevilor le-a fost oferită și o scurtă vizită la Biblioteca Centrală Universitară „Eugen Todoran”. Profesorii de la programul de studii Limba și literatura sârbă și croată doresc să le mulțumească pe acestă cale directoarei liceului, prof. Alexandra Stoicov și profesoarelor care predau la aceste clase, Mariana Šakotić și Daliborca Stancov, pentru colaborarea excelentă, precum și doamnei decan pentru primirea călduroasă și îndemnul adresat elevilor de a deveni studenți ai Universității de Vest.