Revista Ishodišta/ Începuturi/ Originations

Revista Ishodišta/ Începuturi/ Originations a Facultății de Litere, Istorie și Teologie, editată în parteneriat cu Centrul de Cercetări Științifice a Culturii Sârbilor din România (CCSCSR), cu Uniunea Sârbilor din România și cu Facultatea de Filosofie din Niș, Serbia, la Editura Universității de Vest din Timișoara a fost acceptată pentru indexare în baza de date internațională CEEOL (Central and Eastern European Online Library) și a fost demarat procesul de indexare în baza de date Erih+.  În pregătire este cel de-al optulea număr al revistei Ishodišta/ Începuturiîn care se vor regăsi referatele prezentate la cea de-a opta ediție a simpozionului internațional „Cultura materială și spirituală a sârbilor din regiunile multietnice şi/sau periferice”, desfășurat la Niș în octombrie anul trecut.

Centrul de Cercetări Științifice a Culturii Sârbilor din România (CCSCSR) ca parte integrantă a Uniunii Sârbilor din România a fost fondat la Timișoara în data de 9.10.2013 la inițiativa profesorului universitar dr. Mihai N. Radan, cu sprijinul unui grup de intelectuali sârbi din țară. În aceeași zi, s-a luat decizia de a iniția și o revistă periodică care să publice lucrări științifice bazate pe munca de teren (care se realizează anual în diferite zone din partea română a regiunii Banatului) în localități cu populație de etnie sârbă din regiunea Banatului românesc și cercetări ale documentelor de arhivă despre sârbii din România care ar fi realizate de CCSCSR. Încă din 2014, tot în Timișoara, revista periodică Începuturi a fost fondată ca buletin științific al CCSCSR. Universitatea de Vest din Timișoara, gazda primei conferințe științifice internaționale despre cultura spirituală și materială a sârbilor din regiunea Banatului, desfășurată în perioada 17-19 octombrie 2014, a convenit să colaboreze cu Facultatea de Filosofie a Universității din Niș, prin implicarea colegilor și cadrelor didactice din Niș în proiectul de cercetare al CCSCSR și publicarea în comun a revistei periodice, extrapolând astfel problema viitoarelor cercetări a sârbilor din zonele multietnice și/sau periferice.

Primul număr al revistei Începuturi a fost tipărit în 2015, iar cel mai recent, al șaptelea, a fost publicat în 2021. În revistă sunt publicate lucrări de cercetare din diverse domenii ale culturii spirituale și materiale ale sârbilor din regiunile menționate mai sus – lingvistică (dialectologie, lexicologie etc.), etnologie, etnolingvistică, istorie, literatură, teologie, sociologie etc. Prin publicarea unor lucrări științifice, principalul obiectiv al revistei este păstrarea și conservarea culturii spirituale și materiale (cea păstrată până în prezent), în special cea a sârbilor din regiunea Banatului (al cărei viitor este incert), dar și a celorlalte din zone izolate, periferice.