”Entrepreneurship and Sustainability in the Cultural Creative Industries”

Primul ”Blended Intensive Program”, organizat de Facultatea de Arte și Design UVT, a avut ca temă ”Entrepreneurship and Sustainability in the Cultural Creative Industries”, evenimentul fiind organizat cu sprijinul DRI, al Conducerii UVT și al echipei de colegi, doctoranzi și masteranzi din Departamentul Design și Arte Aplicate FAD.

La această „școală de toamnă” interdisciplinară, facilitată de programul Erasmus+, au participat 35 de studenți, masteranzi doctoranzi și cadre didactice de la universitățile Beira Interior, (Portugalia), Accademia di Belle Arti Aldo Galli (Italia), Catholic Private University Linz (Austria), Sint Lucas Antwerpen (Belgia).

Folosind o abordare antreprenorială, integrând sesiuni de coaching, sesiuni de feedback cu activități extracurriculare, activitatea s-a încheiat prin prezentarea unor soluții la problemele identificate în jurul antreprenoriatului sustenabil din industriile creative, în fața unui juriu format din profesori, mentori și invitați din străinătate.

Designul inovator al programului realizat de către conf. univ. dr. Diana Andreescu și implementat cu suportul echipei de organizare formată exclusiv din studenți de la FAD specializarea Design si Arte Aplicate a reușit să ofere o agendă cu activități de învățare experiențială extrem de atractivă, fapt remarcat de către participanți.

În cursul săptămânii 13-17 noiembrie, cei 45 de participanți la BIP au intrat în contact cu numeroși responsabili din administrație și actori locali din mediul economic privat, mediul cultural și asociativ din Timișoara, implicați în sectorul cultural creativ și în dinamica orașului nostru, cărora doresc să le mulțumesc pentru implicare:

✅Alexandra Szuromi – SUSTAINABILITY AND CULTURAL CREATIVE INDUSTRIES

✅Dalibor Vasiljevic – BRANDING, RAINFALL COMPANY

✅Mihai Caraghiaur – ARTIST AND ENTREPRENEUR

✅Sami Bogdan – THE ART OF NFT

✅Alexandra Petcu – COLLECTING CHALLENGES FROM THE REAL WORLD | LIVING LAB

✅Teodora Pop – ART HOC GALLERY

Această primă ediție s-a încheiat prin celebrarea multiculturalității, a interesului sporit în rândul tinerilor pentru un viitor sustenabil și a identității europene.

Coordonator proiect: Conf. univ. dr. Diana Andreescu