Directorul Centrului de Studii Americane: Keynote Speaker la Conferința Internațională a Facultății de Limbi și Literaturi Străine de la Universitatea din București

În perioada 23-25 noiembrie 2023, Universitatea din București a găzduit Conferința Internațională a Facultății de Limbi și Literaturi Străine, care s-a adresat deopotrivă cadrelor didactice, doctoranzilor și cercetătorilor independenți. Concentrându-se pe domeniile Filologie și Studii culturale, cele două zile pline de evenimente au adus în prim plan opt ateliere tematice: 1. Varietăți hibride recente ale limbii române rezultate din contactul cu alte limbi; 2. Filologie și poetici. Canonul clasic al limbii prin literatură și literatura ca limbaj inventat; 3. Deutsch-rumänische Begegnungen in Sprache und Kultur; 4. Workshop on War Poetry; 5. Critical Approaches to Food and Drinks in Literature; 6. The Oneiric Factor in Literature and Arts; 7. Crosslinguistic Perspectives on Partitivity and Related Phenomena; 8. Visibility in Translation and Terminology.

Directorul Centrului de Studii Americane al Facultății de Litere, Istorie și Teologie a Universității de Vest din Timișoara, Prof. Dr. Habil. Cristina Chevereșan, a făcut parte dintre vorbitorii invitați care au susținut conferințe în plen, alături de Matthias Bauer (Universität Tübingen), Sabine Koesters Gensini (Sapienza Università di Roma), Hélène Maurel-Indart (Université de Tours), Michaela Rückl (Universität Salzburg), Vasiliki Tsakona (National and Kapodistrian University of Athens), Julian Weiss (King’s College London), Angelika Zirker (Universität Tübingen). Prelegerea extrem de bine primită de public s-a intitulat The Other Roth: Exploring Central Europe și a dat naștere unei serii de discuții necesare referitoare la dialogurile culturale transatlantice și actualitatea lor.