Erasmus International Week @ West University: zeci de invitați ucraineni din cele 11 universităţi partenere Erasmus+ din Ucraina

Ȋn perioada 24-28 octombrie 2022, Universitatea de Vest din Timișoara, prin Biroul Erasmus din cadrul Departamentului de Relaţii Internaţionale, organizează cea de-a XI-a ediţie a evenimentului anual, deja tradiţional, Erasmus International Week @ West University of Timişoara, declarat în repetate rânduri model de bune practici la nivel naţional.

Această ediţie cu titlul ”Internationalization of Higher Education in 2022-2023 and beyond— Focus on Ukraine” este dedicată exclusiv participării colegilor noştri de la universităţile partenere Erasmus+ din Ucraina – ca primă şi momentan unică iniţiativă de acest fel la nivelul României.

Un total de 27 de cadre didactice şi personal administrativ din cadrul a 11 instituții de învățământ superior din Ucraina participă în cursul acestei săptămâni la activităţi de predare în cadrul unora dintre facultăţile UVT, precum şi la workshop-uri pe tematica internaţionalizării învăţământului superior şi sesiuni informative susţinute de experţi din cadrul Agenţiei Naţionale pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării Profesionale şi din UVT. Se așteaptă atragerea unui interes crescut al participanților pentru  temele propuse spre abordare: mobilităţile internaţionale în noul program Erasmus, iniţiativa European Universities, ori redefinirea relaţiilor internaţionale în învăţământul superior pe timp de criză.

Rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea: „Universitatea de Vest din Timișoara îşi demonstrează disponibilitatea de a sprijini universităţile din Ucraina, mai ales în această perioadă de instabilitate și lipsă de previzibilitate. Am ajuns la un format ajustat al programului Erasmus International Week @West University of Timişoara, mai adaptat la noile condiţii şi nevoi din învăţământul superior global. Suntem convinși că astfel de acţiuni aduc valoare adăugată experienţei profesionale a participanţilor din Ucraina, dar şi a colegilor din UVT ce intră în contact cu ei, o altă formă de internaţionalizare, chiar acasă.”