Participare CATCAR 31 a Centrului de Cercetare CATM

(Analize termice în probleme de mediu)

În perioada 20-22 October 2022 s-a desfăşurat la Reşiţa – România, CATCAR31, 31st Symposium on Thermal Analysis and Calorimetry “Eugen Segal” of the Commission for Thermal Analysis and Calorimetry of the Romanian Academy. Conferinta a fost organizată prin colaborarea Academiei Române; Universităţii Babeș-Bolyai, Facultatea de inginerie, Reșița; CEEC-TAC Central Eastern European Committee of Thermal Analysis and Calorimetry.  Comitetul ştiințific al CATCAR31 este format din personalităti din domeniul analizei termice din ţară și străinătate: Petru Budrugeac, Gilbert Rainer Gillich, Vlad T. Popa, Dan Roşu și Titus Vlase. Din cadrul Comitetului de organizare au făcut parte Cristian-Paul Chioncel, Codruţa-Oana Hamat, Anca Moanţă, Eugen Răduca, Cristian Tufişi, Gabriela Vlase.

Centrul de analiză termică în probleme de mediu din cadrul Universității de Vest din Timișoara a participat cu 11 lucrări din care 10 postere și o lucrare prezentată oral iar în colaborare cu Grupul de cercetare din cadrul Facultății de Farmacie din cadrul Universității de Medicină și farmacie „Victor Babeș” Timișoara au mai fost prezentate două lucrări oral și trei postere.

O parte dintre lucrări au prezentat rezultatele obţinute pe noua aparatură a ICAM-UVT Timişoara.

Activitatea Centrului de Cercetare „Analize termice în probleme de mediu” din cadrul Universităţii de Vest din Timişoara a primit aprecieri în ceea ce priveste diversitatea temelor abordate şi implicarea tinerilor (Doctoranzi, asistenti cercetare si Cercetători postdoctoranzi) în domeniul analizei termice și a tehnicilor hyphenate aplicate în studiul materialelor, biomaterialelor, formulărilor farmaceutice și dezvoltarea de noi dispozitive cu aplicație farmaco-medicală din partea invitaților externi: Prof. dr.  Stefano Vecchio Ciprioti, Universitatea Sapienza, Roma, Presedinte AICAT (Asociatia Italiană de Calorimetrie și Analiză termică), Prof. dr. Jordi Farjas University of Girona, Catalonia, Spania și Prof. dr. Peter Šimon de la Slovak University of Technology, Slovacia.

UVT

Fulbright Day@WUT 2024

V-ați gândit vreodată cum ar fi să studiați sau să vă desfășurați cercetarea în SUA? Acum, puteți afla mai multe despre această posibilitate, participând la

Mai multe »