Expoziție de video-animații, de Ziua Internațională a Persoanelor cu Dizabilități

Sediul central al Universității de Vest din Timișoara va găzdui, în data de 4 decembrie 2023, ora 18:00, în Amfiteatrul A01, lansarea expoziției de video-animații „Voce și dizabilitate la Universitate”, organizată cu ocazia celebrării Zilei Internaționale a Persoanelor cu Dizabilități (3 decembrie).

Expoziția a fost realizată de studenți cu dizabilități din cadrul Universității de Vest din Timișoara împreună cu cadre didactice din Facultatea de Sociologie și Psihologie, în cadrul proiectului de cercetare-acțiune „Participarea la procesul educațional academic în perioada pandemiei de Covid-19 prin ochii studentelor și studenților cu dizabilități de la o universitate din România”.

Demersul are ca scop punerea în valoare a vocii studenților cu dizabilități pentru a contribui la dezvoltarea de atitudini incluzive în mediul academic și în societate.

Expoziția (în varianta preliminară) poate fi vizionată accesând linkul: https://www.universitateincluziva.org. Pe website se găsesc atât video-animații, cât și descrieri audio ale acestor animații, care pot fi ascultate fără suport vizual, aducând experiența expoziției mai aproape de persoane cărora animațiile vizuale nu le sunt direct accesibile. Descrierile audio pot fi accesate și pe playlistul expoziției de pe platforma Youtube.

Persoană de contact: Leyla Safta-Zecheria (Facultatea de Sociologie și Psigologie), leyla.safta@e-uvt.ro

Vă așteptăm!