Festivalul Internațional de Orgă TimOrgelFest, ediția a XXIII-a

„Inedit” este cuvântul pe care l-am putea folosi pentru a descrie cea de-a 23-a ediție a Festivalului Internațional TimOrgelFest, desfășurată între 1-29 octombrie 2023 la Timișoara. Vom avea parte de artiști virtuozi, pasionați și inovatori, majoritatea interpretând de asemenea aranjamente și compoziții proprii. Numit de ziarul austriac Kleine Zeitung „o stea în ascensiune”, Lukas Hasler vă oferă șansa de a asculta Sonata Lunii de Ludwig van Beethoven în aranjament pentru orgă. Jonathan și Tom Scott, cunoscuți de milioane de fani din întreaga lume ca Scott Brothers Duo vă vor încânta printre altele cu aranjamentele lor la Uvertura operei Flautul Fermecat de W.A.Mozart și Claire de lune de C. Debussy. Juan de la Rubia vă face cunoștință cu compozitorul contemporan Philip Glass, iar Pierre Lapprand și Etienne Manchon vă invită la un concert jazz spectaculos – o călătorie muzicală interstelară. În plus, aveți ocazia de a-i asculta pe Eugenio Maria Fagiani, Luciano Zecca, Ensemble Vocal Crescendo (dirijor Christian Ciuca), Felician Roșca, Cristina Struța și studenții Facultății de Muzică și Teatru din Timișoara. Toate acestea culminând cu prezența extraordinară și extravagantă a organistului Cameron Carpenter, despre care The New York Times afirmă că „tot ceea ce atinge devine fantastic și memorabil”.

Ne așteaptă o lună plină de evenimente care ne vor rămâne imprimate atât în memorie, cât și în suflet și abia așteptăm să trăiți aceste experiențe inedite și fascinante împreună cu noi!

Mai multe detalii despre fiecare concert în curând. Intrarea la toate evenimentele este liberă.

Proiectul face parte din Programul Cultural Național „Timișoara – Capitală Europeană a Culturii în anul 2023 și este finanțat prin programul Grow Timișoara 2023, derulat de Centrul de Proiecte Timișoara, cu sume alocate de la bugetul de stat, prin buget de la Ministerul Culturii.

Acțiune finanțată/cofinanțată de Consiliul Județean Timiș, prin programul TimCultura 2023.

Program

01.10 / ora 19:30 – Concert de orgă și orchestră Eugenio Maria Fagiani, orgă (Italia), Gheorghe Costin (dirijor)

Domul Romano-Catolic din Timișoara

05.10 / ora 19:30 – Recital de orgă Lukas Hasler (Austria)