„Ceea ce ochiul tău nu vede”– expoziție de microfotografie, la UVT

Descoperă lumea fascinantă a științei în cadrul expoziției „Ceea ce ochiul tău nu vede”. Te invităm să explorezi o colecție de 20 de fotografii, realizate cu un microscop cu scanare electronică. Vei putea vedea detalii ale diferitelor materiale, care la prima vedere nu pot fi vizualizate, apropiindu-se astfel de lumea spectaculoasă a imaginilor nanoștiințe și odată cu aceasta și diferitele teme și linii de cercetare dezvoltate în Institutul de Științe ale Construcțiilor, Eduardo Torroja.

Această expoziție va fi montată în holul de la etajul 1, în fața Aulei Magna UVT și va putea fi vizitată timp de 2 săptămâni, începând cu 29 septembrie.

Scanarea prin microscopie cu electroni este un instrument eficient pentru studiul și evaluarea tuturor etapelor ciclului de viață al construcției (materii prime, fabricație, construcție pe o structură, utilizare, reciclare / reutilizare).

Lumea științei a înregistrat unul dintre cel mai mari progrese în 1942, odată cu dezvoltarea Microscopiei cu electroni de scanare care, cu o rezoluție între 3 și 20 nm, permite observarea suprafeței eșantioanelor cu creșteri de până la 250.000x, ceea ce duce la progrese semnificative în înțelegerea structurii și compoziției materialelor de construcție, precum și fenomenele și reacțiile care apar în interacțiunealor cu mediul înconjurător.

Evenimentul face parte din cadrul Nopții Cercetătorilor. Parteneri: Universitatea de Vest din Timișoara, Gobierno de España, Ministerio de Economía, Industria Y Competitividad, CSIC, FECYT, Instituto Eduardo Torroja, Embajada de España en Bucarest, Cooperación Española, Instituto Cervantes Bucarest.