Formare de formatori în intercomprehensiune la Torino

Cursul de formare în intercomprehensiune pentru profesori este organizat de către Universitatea din Torino în colaborare cu centrul aplicativ în intercomprehensiune APICAD, coordonatori: Sandra GARBARINO (Universitatea din Lyon 2, Franța) și Elisa CORINO (Universitatea din Torino). Durata cursului este de cincizeci de ore, distribuite pe parcursul mai multor luni; a debutat în mai anul acesta și se va încheia în luna noiembrie.

Structura acestei formări conține ore de introducere teoretică (10 ore) în care sunt prezentate instrumente de lucru, strategii și noțiuni-cheie; o sesiune practică de 15 ore în care se aplică metoda IC prin exerciții și lucru în echipă online; a treia etapă constă în elaborarea de materiale didactice utile studenților, prezentarea (de către cursanți) a suportului elaborat în grupe de studiu și în ateliere de lucru (15 ore); finalizarea cursului (10 ore) se face prin încărcarea pe platformă a unor serii de materiale-suport, strategii și secvențe didactice prin care formatorul dovedește felul în care practică și integrează metoda intercomprehensiunii în cursurile și seminarele de specialitate sau în cele de introducere în intercomprehensiune. Din Universitatea noastră s-au înscris douăzeci de colegi din diferite domenii, atât filologic, cât și nefilologic, deopotrivă cadre didactice și doctoranzi. În cursul de deschidere, care s-a ținut în 20 mai, au prezentat materiale introductive primii doi formatori specialiști în intercomprehensiune: Elisabetta Bonvino și Diego Cortés Velásquez care au detaliat platforma de lucru și bazele de date care vor fi utilizate: Eurom5, MIRIADI și IOTT, instrumente de lucru online cu bogate și diverse materiale didactice, organizate pe niveluri de dificultate, pe limbi romanice, pe vârste psihologice de învățare etc. Cursul se bucură de succes în rândurile celor înscriși prin aceea că pune în valoare capacitatea cursanților de a opera activ, imediat și eficient cu limbile romanice cunoscute și de a utiliza, în aceeași măsură, limba română.

În luna iunie au început seriile de cursuri practice (concepute și coordonate de Sandra Garbarino), în care se lucrează pe grupe de studiu; cursanții grupelor sunt vorbitori de limbi romanice diferite pentru eficiența activitații didactice. Temele de studiu au fost propuse chiar de către cursanți în funcție de preocupările didactice ale fiecăruia, iar lucrul în echipă este coordonat de către Sandra Garbarino. Toată luna iunie și aproape jumătate din iulie avem după-mesele de joi rezervate pentru rendez-vous în intercomprehensiune la Torino. Deocamdată online.

Conf. univ. dr. habil. Ramona Malita