Erasmus Staff Training Week la Universitatea de Vest din Timisoara, ediția a opta

Ȋn perioada 7-11 iunie 2021, Biroul Erasmus din cadrul Departamentului de Relaţii Internaţionale al UVT a organizat a opta ediţie a evenimentului anual, deja tradiţional, Erasmus Staff Training Week @ West University of Timişoara. După ce a fost declarat model de bune practici la nivel naţional în 2019, iar în 2020 a fost organizat online şi s-a bucurat de un succes extraordinar, în 2021, cu entuziasm şi curaj, revenim la (noul) normal.

Cele 25 de locuri disponibile pentru participare s-au ocupat rapid în primăvara acestui an, ţările reprezentate fiind Albania, Bosnia şi Herţegovina, Bulgaria, Italia, Maroc, Muntenegru, Polonia, Republica Moldova, Serbia. Programul a inclus activităţi de training susţinute de experţi din cadrul Agenţiei Naţionale pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării Profesionale, precum şi din cadrul Universităţii de Vest din Timişoara. Temele abordate au inclus: mobilităţile internaţionale în noul program Erasmus, iniţiativa European Universities, redefinirea relaţiilor internaţionale în învăţământul superior după pandemie. De asemenea, participanţii au fost angrenaţi zilnic în activităţi ce presupun schimbul de bune practici în domeniul internaţionalizării învăţământului superior (activităţi de tip mutual learning workshop, world cafe, job shadowing) şi în activităţi culturale, menite să le prezinte viitoarea capitală culturală europeană şi să promoveze nu doar UVT, ci şi Timişoara.

Universitatea de Vest din Timișoara continuă să îşi demonstreze rezilienţa în această perioadă de tranziţie către noua normalitate, redefinind acţiuni deja cunoscute, precum Erasmus Staff Training Week @West University of Timişoara, și adaptându-le noilor condiţii şi nevoi din învăţământul superior. Astfel de acţiuni aduc valoare adăugată experienţei profesionale a participanţilor din străinătate, dar şi a colegilor din UVT ce intră în contact cu ei (personal administrativ sau didactic), reprezentâmd o altă formă de internaţionalizare acasă într-o perioadă în care accesul la experienţe internaţionale fizice e încă extrem de limitat.