Fulbright Visiting Scholar: Final de proiect

În primul semestru al anului universitar 2023/2024, Conf. univ. dr. Irina Diana Mădroane, de la Departamentul de Limbi și Literaturi Moderne al Facultății de Litere, Istorie și Teologie, a desfășurat o mobilitate de cercetare în SUA, în calitate de Fulbright Visiting Scholar, o bursă prestigioasă obținută în urma competiției anuale organizate de Comisia Fulbright Româno-Americană. Proiectul său, intitulat „Discourse, Rhetoric and the Enactment of Citizenship in Alternative Media”, a fost găzduit de Departamentul de Artele Comunicării de la Universitatea Wisconsin-Madison, care se află în topul ierarhiei universităților publice americane (mentor: Prof. Robert Asen). Pe parcursul bursei, Conf. univ. dr. Irina Diana Mădroane s-a integrat în comunitatea academică de la Universitatea Wisconsin-Madison, participând la diverse evenimente și la întâlnirile seminarului „Rhetoric, Politics, and Culture”, unde a ținut o prelegere invitată despre discurs și participare civică în presa alternativă din sfera publică americană și românească (https://commarts.wisc.edu/2023/10/madroane-enacting-citizenship/). Interviurile și discuțiile pe care le-a purtat cu profesori, redactori și jurnaliști din presa locală și regională din Wisconsin și Michigan, observația etnografică și consultarea bazelor de date au contribuit la înțelegerea aprofundată a obiectului său de studiu. Acesta vizează stiluri și discursuri jurnalistice orientate spre implicare civică în comunități, colaborare cu sursele, reprezentare echitabilă și modalități de depășire a polarizării. Asemenea practici fac parte dintr-o paradigmă emergentă în jurnalismul american, care își propune să rezolve o criză de încredere în presă și, în corelație, o criză a democrației, care se poate observa în toată lumea. Alte evenimente la care Conf. univ. dr. Irina Diana Mădroane a reprezentat Universitatea de Vest din Timișoara sunt două conferințe în domeniul proiectului (Chicago, octombrie 2023; Washington D.C., noiembrie 2023) și un seminar Fulbright de dezvoltare profesională (Cleveland, decembrie 2023), unde a avut ocazia să cunoască cercetători și profesori cu care intenționează să colaboreze în viitor.

O bursă Fulbright presupune, de asemenea, o experiență culturală profundă, deoarece le oferă bursierilor șansa de a cunoaște societatea americană prin imersiune în comunitate și participare la viața de zi cu zi. În Madison, Wisconsin, asta poate să însemne mersul la piața volantă din jurul Capitoliului de Stat, unde fermierii americani vând uneori soiuri românești de usturoi alături de cârnați din carne de bizon, la meciuri de hochei, când afară sunt temperaturi de -20 de grade Celsius, la expozițiile inedite de la muzeele de artă („Contemporary African Art from the Chazen Collection”) și la instituțiile publice marcante, unde locuitorii au acces la dezbateri de interes civic. Mai poate să însemne participarea la întâlniri ale politicienilor sau artiștilor cu publicul american, la concerte devenite iconice, cum este cel de Crăciun, la Overture Center, și la sărbători naționale precum Ziua lui Martin Luther King Jr. (15 ianuarie), unde membrii comunităților diverse din Wisconsin se reunesc ca să intoneze împreună cântecele din timpul mișcării pentru drepturi civile și să discute cum ar trebui continuată lupta pentru dreptate socială. Ca orice oraș american, Madison are o istorie și un specific proprii. Este, în același timp, un micro-univers care întruchipează societatea americană, cu problemele sale, de la polarizare la contrastul dintre suburbiile gentrificate și zonele sărace, marcate de o istorie a discriminării, dar și cu părțile sale deosebite: un spirit comunitar ieșit din comun, un ritm liniștit al vieții și un amestec de cele mai multe ori armonios de culturi, care include o comunitate mică de români stabiliți în America.

La final de proiect, Conf. univ. dr. Irina Diana Mădroane revine la Universitatea de Vest din Timișoara cu dorința de a le împărtăși experiența Fulbright studenților și colegilor, și de a deschide noi direcții de cercetare în baza proiectului care a condus-o în spațiul universitar american.