Gala Start Job, la UVT

Universitatea de Vest din Timișoara a organizat miercuri, 29 iunie 2021, în sistem hibrid – online și onsite în Aula Magna „Ioan Curea” – evenimentul „Gala Start Job” în cadrul căreia au fost premiați studenții câștigători la concursurile de idei Stagii de practică – Idei de bune practici și Bune practici. Stagii de practică în UE, derulate în cadrul proiectului Fii un student pregătit pentru jobul dorit – Start Job!

Scopul proiectului Fii un student pregătit pentru jobul dorit – Start Job! a fost acela de a stimula creativitatea studenților din grupul țintă și de a identifica modalități de îmbunătățire a stagiilor de practică internă, prin comparare cu modul în care aceste stagii se organizează și se derulează în alte țări membre ale UE.

În cadrul Galei au fost acordate 50 de premii a câte 1000 lei pentru câștigătorii concursului Stagii de practică – Idei de bune practici și 5 premii pentru câștigătorii concursului Bune practici. Stagii de practică în UE (1 premiu în valoare de 3000 lei, 1 premiu în valoare de 2500 lei, 1 premiu în valoare de 2000 lei și câte două premii în valoare de 1500 lei).