Game Jam Universitar 2024

Universitățile cu programe de studiu dedicate (Game Art, Game Development, Game Design etc.) au fost invitate de RGDA (Romanian Game Developers Association) să participe, să-și promoveze oferta educațională și să se cunoască în cadrul Dev.Play 2023 București. Astfel, Game Jam-ul Universitar 2024 s-a născut din dorința de a crea o colaborare solidă între universități, între mediul academic și industrie, între tinerii pasionați și specialiști.

Game Jam-ul s-a desfășurat în format online, iar studenții din Timișoara și București au cunoscut componența echipelor doar cu câteva zile înaintea deschiderii evenimentului. Echipele au fost constituite din studenți ai fiecărei universități participante pentru a promova colaborarea și cunoașterea reciprocă și de a crea vizibilitate pentru tinerele talente.

Studenții UVT-FAD au făcut parte din cele 15 echipe constituite din studenții programelor oferite de Universitatea de Vest din Timișoara, Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I. L. Caragiale” București, Universitatea Națională de Știință și Tehnologie POLITEHNICA București, Universitatea Politehnica Timișoara. Evenimentul s-a bucurat de susținerea RGDA și a specialiștilor din industria jocurilor video. Cei 100 de studenți înscriși au fost distribuiți pe poziții ce le-au pus în valoare direcția educațională urmată pe programul de studiu al facultății de proveniență. Astfel, studenții FAD și-au asumat roluri de concept artist și creatori de conținut grafic (modelare poligonală, sculptură digitală, retopologie, UV unwrap, texturare/pictare digitală).

Mentori:

Liviu Focșa, Mircea Constantinescu (AMC), Daniel Vîjoi (AMC), Marius Petre (AMC), Ioan Vrană-Vintan (Amber Studio), Daniel Negrea (Electronic Arts), Alex Iacob (Electronic Arts), Mihail Zaharia, Paul Ghiță (Electronic Arts), Alexandru Radu (Electronic Arts), Bogdan Mușat (Electronic Arts), Mihai Bedo (Electronic Arts), Marius Suta (Electronic Arts), Andrei Portan (Electronic Arts), Alexandru Herea (Electronic Arts), Robert Popescu (Electronic Arts), Cătălin Ioniță (Electronic Arts), Ioana Alexandra Bishop (Electronic Arts), Alexandru Bunii (UVT), Sergiu Zegrean (UVT), Stelian Nicola (UPT), Mihai Alexandru Grosu (UPT), Robert Cazacu (UPT), Raul Brumar (UPT), Maria Bucurenciu (UNATC), Maria Mandea (UNATC), Diana Dragomir (UNATC), Alin Moldoveanu (UPB), Irina Mocanu (UPB), Anca Băluțoiu (UPB), Anca Morar (UPB), Andrei Lăpușneanu (UPB), Alex Dinu (UPB), Silviu Ivașcu (UPB).

Juriul a fost format din reprezentanții celor patru universități organizatoare și doi experți ai industriei de gaming – Leonard Suciu și Alex Chica.

Premiile au fost acordate pe categoriile:

Best Game – Brain Storming (team 3)

Best Visuals – Baaaharap Baaalb (team 15)

Best Game Design – The NANCY Project (team 12)

Best Functionality – Return to Monke (team 9)

Premiul Juriului – Zenon’s Dog (Team 7)

Mențiuni:

– The Monster (Team 6)

– Mici Mayhem (Team 10)

– Homunculus (Team 13).

Pe perioada desfășurării evenimentului – 04-10 martie 2024 – lect. univ. dr. Alexandru Bunii și conf. univ. dr. Sergiu Zegrean, cadre didactice FAD – UVT, au oferit mentorship iar la final au jurizat jocurile pe categoria Best Visuals.

Jocurile pot fi descărcate și jucate: https://itch.io/jam/game-jam-universitar-2024/entries

Lect. Univ. Dr. Alexandru Bunii