Hartă secretă: Amicii publici

Vă invităm duminică, 10 martie, de la ora 17:00, la cinema Timiș, să descoperiți în premieră cel de-al doisprezecelea documentar marca „Timișoara. Hartă secretă: oameni și locuri”.

(IN)AMICII PUBLICI dezvăluie cu suspans și mister, cu melancolie și umor, aventura celebrei „femei în roșu” din Banat, cea care l-a predat FBI-ului pe „inamicul public nr. 1″ al Americii, Dilinger. Noul episod din Harta secretă dezvăluie nu doar adevărata poveste a acestei femei, ci și adevărata istorie a unui roman ciudat, scris de trei autori, aici, la Timișoara.

De asemenea, proiecția va fi urmată de un dialog cu scriitorii Adriana Babeți și Mircea Mihăieș, dar și cu elevul David Secoșan.

Intrarea este liberă, pe bază de rezervare, în limita locurilor disponibile.

Pentru mai multe detalii, puteți accesa linkul următor: https://cinematimis-tm.ro/…/harta-secreta-amicii-publici/

„Timișoara. Harta secretă: oameni și locuri” este un proiect comun al Casei de Cultură a Municipiului Timișoara și al Universității de Vest din Timișoara, fiind finanțat de Primăria Municipiului Timișoara prin Casa de Cultură a Municipiului Timișoara.

Proiectul a făcut parte din Programul cultural național „Timișoara – Capitală Europeană a Culturii în anul 2023” și a fost finanțat prin programul Inside Timișoara 2023, derulat de Centrul de Proiecte al Municipiului Timișoara, cu sume alocate de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Culturii.