În premieră pentru România, UVT a găzduit European Quality Assurance Forum (EQAF) 2022

În perioada 17-19 noiembrie 2022, Universitatea de Vest din Timișoara a găzduit, în premieră pentru România, European Quality Assurance Forum (EQAF) 2022, cea mai mare și prestigioasă conferință internațională în domeniul asigurării calității învățământului universitar. Au fost prezenți peste 300 de participanți internaționali la eveniment, un nou moment important al internaționalizării învățământului universitar românesc.

EQAF creează un cadru pentru dezbateri, dezvoltare profesională și schimburi de bune practici pentru toate entitățile implicate în procesul de asigurare a calității învățământului universitar, respectiv universități, agenții de evaluare externă a calității, instituții europene sau organizații studențești. Conferința este organizată de membrii grupului E4: European Association for Quality Assurance in Higher Education (ENQA), European University Association (EUA), European Association of Institutions in Higher Education (EURASHE) și European Students’ Union (ESU). Ministerul Educației este partener al evenimentului.

Tema de anul acesta a conferinței a fost Shaping or sharing? QA in a value-driven EHEA (European Higher Education Area). Această tematică a combinat mai multe sesiuni de comunicare despre politici și tendințe la nivel european, cercetări și exemple practice despre evoluțiile actuale în asigurarea calității. Valorile comune ale sistemelor democratice din învățământ superior – cum ar fi libertatea academică, autonomia instituțională, participarea studenților la guvernarea instituțiilor de învățământ superior, incluziunea și echitatea – au fost în centrul dezbaterilor propuse în cadrul conferinței. Aceste valori au venit să consolideze și să unească sistemele de învățământ superior, dar și să încurajeze cooperarea și mobilitatea internațională, permițând în același timp instituțiilor să își dezvolte în mod independent propriile obiective. Provocările recente din plan social au subliniat necesitatea ca decidenții, instituțiile de învățământ superior și agențiile de asigurare a calității, să discute în mod continuu aceste valori și să se asigure că sunt susținute, protejate și promovate în Spațiului european al învățământului superior.

Rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea: „Calitatea învățământului universitar se află în dezbaterea mai multor platforme și forumuri de cercetare și comunicare profesională din întreaga lume. Dintre acestea, Asociația Europeană pentru Asigurarea Calității în Învățământul Superior (European Association for Quality Assurance in Higher Education – ENQA) reprezintă un creuzet al valorilor și reperelor educaționale din învățământul superior european. Suntem onorați să găzduim conferința internațională în domeniul asigurării calității învățământului universitar EQAF 2022, în premieră pentru România. Acest moment se constituie într-un moment propice pentru afirmarea centrului universitar timișorean în peisajul european al educației și, de asemenea, pentru a transmite un mesaj de adresat tuturor personalităților ce vor participa în aceste zile la conferință, pentru a reveni în 2023 la Timișoara, oraș ce va susține anul viitor programul Capitalei Europene a Culturii.”