Întâlniri italo-române la Timișoara: Oskar Szuhanek, un pictor european

În data de 19 octombrie 2022,la Muzeul Naţional de Artă Timişoara a avut loc inaugurarea seriei de „Întâlniri Italo-Române la Timişoara”, cu prima întâlnire sub titlul „Un pictor european: Oskar Szuhanek”, în cadrul unui tur ghidat al expoziţiei „Întoarcerea Prodigioasă. Oskar Szuhanek”, alături de curatoarea Andreea Foanene.

Au intervenit: Afrodita Cionchin şi Mirela Boncea (italieniste UVT), Loredana Jurcul (profesoară de italiană la Liceul Teoretic Jean Louis Calderon), Filip Petcu (director al MNART), Andreea Foanene, curatoarea expoziţiei.

În vederea anului 2023 în care oraşul de pe Bega va fi Capitală Europeană a Culturii, seria de „Întâlniri Italo-Române la Timişoara” urmăreşte să aducă în atenţia publicului larg, dintr-o perspectivă europeană, legăturile acestui spaţiu cu Italia de-a lungul timpului, în diverse sectoare culturale, de la literatură la artă, istorie şi ştiinţă.

Despre pictorul Oskar Szuhanek (1887-1972), Andreea Foanene a scris în revista „Orizonturi culturale italo-române” (www.orizonturiculturale.ro): „Călătoria sa la Roma și studiile de artă din cadrul Vilei Medici (Academia Franceză din Roma) au rămas documentate sub forma unor frumoase peisaje a căror lumină pare a capta esența inspirației spațiilor peninsulare”.

Organizatorii evenimentului au fost: Catedra de Limbă şi Literatură Italiană de la Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie a Universităţii de Vest, în colaborare cu Asociaţia şi revista Orizonturi Culturale Italo-Române, Societatea Dante Alighieri (cu sediul central la Roma), Comitato Dante Alighieri di Timişoara, sub înaltul patronaj al Ambasadei Republicii Italiene în România şi al Institutului Italian de Cultură din Bucureşti.

Co-organizator: Muzeul Naţional de Artă Timişoara

Parteneri: Consiliul Judeţean Timiş, Liceul Teoretic Jean Louis Calderon Timişoara

Evenimentul, organizat în cadrul Săptămânii Limbii Italiene în Lume, ediţia a XXII-a, a cărei temă a fost L’italiano e i giovani (Italiana şi tinerii), s-a bucurat de o prezenţă numeroasă din rândul tinerilor studenţi ai Facultăţii de Litere, Istorie şi Teologie şi ai Facultăţii de Arte şi Design UVT, precum şi din rândul elevilor de la secţia de italiană a Liceului Teoretic Jean Louis Calderon Timişoara.

UVT

Fulbright Day@WUT 2024

V-ați gândit vreodată cum ar fi să studiați sau să vă desfășurați cercetarea în SUA? Acum, puteți afla mai multe despre această posibilitate, participând la

Mai multe »