Salonul Internațional de Invenții și Inovații „Traian Vuia”

Ediția a VIII-a a salonului Internațional de Invenții și Inovații „Traian Vuia” a avut loc în perioada 8 – 10 octombrie 2022, la Casa Tineretului din Timișoara, și a reunit inventatori din 7 țări și 365 de invenții din 22 de domenii. Invitația adresată de către inventatorul Remi Rădulescu, organizatorul evenimentului, Facultății de Arte și Design din Timișoara a fost onorată cu înscrierea a 4 proiecte care au obținut 4 medalii de aur:

– Medalie de Aur: proiectul SIMBOLUL FEMINITĂȚII ÎN CULTURA ȘI MITOLOGIA ANTICĂ VALORIFICAT ÎN ESTETICA RECIPIENTELOR PARFUMURILOR DE LUX care surprinde tendințele actuale și ale viitorului apropiat în ceea ce privește importanța utilizării coerente a tehnologiei de printare 3D în încercarea de creștere a calității de producție și a spectaculozității estetice permise unui produs de serie. De asemenea, prin prisma spectaculozității detaliului și a dimensiunii adecvate este propusă și o utilizare alternativă a ambalajului (a flaconului de parfum) sub forma unui obiect decorativ.

Autori masterandă COJOCARU Silvia Andreea, lect. univ. dr. BUNII Alexandru Cristian, drd. MIHAI Alexandru

– Medalie de Aur: proiectul REFLECTIONS FROM THE PAST – A CONTEMPORARY VISION care surprinde tendințele actuale și ale viitorului apropiat în ceea ce privește importanța utilizării coerente a designului generativ și parametric în calitate de limbaj estetic al designului viitorului, a incorporării de materiale sintetice, reciclate și/sau biodegradabile și a utilizării tehnologiei de printare 3D în creșterea calității de producție și a spectaculozității estetice permise unui produs de serie.

Autori masterand GRANGURE Petru-Alin, lect. univ. dr. BUNII Alexandru Cristian, drd. MIHAI Alexandru

De menționat este și acceptarea proiectului de licență a lui GRANGURE Petru-Alin (coordonator lect. univ. dr. BUNII Alexandru Cristian) în cadrul DIPLOMA SHOW 2022, București  care reunește “cele mai bune 125 de lucrări selectate ale absolvenților de la facultățile cu profil vocațional-creativ din generația 2022” (https://diplomafestival.ro/) și, sub titlul Ce lucrări să nu ratezi la DIPLOMA Show 2022? apare și aprecierea dlui. Dan PIERȘINARU, Fondator și Director AUTOR, MATERIA & NOEL la adresa lucrării Reflecții din trecut – o viziune contemporană: ”La această ediție a Festivalului Diploma, la secțiunea Ceramică – Sticlă – Metal pe care am jurizat-o, m-am bucurat să descopăr mai multe lucrări din partea studenților care aveau ca subiect bijuteria. În acest sens, lucrarea care mi-a plăcut cel mai mult și a rămas cu mine este cea a lui Petru-Alin GRANGURE, absolvent al Facultății de Arte și Design din Timișoara.

Lucrarea lui este o colecție de bijuterii care ilustrează o simbioză foarte frumoasă între bijuteria istorică, nobiliară, inspirată din stilul Carolingian, și o reinterpretare a ei într-o formă contemporană, folosind tehnici și metode moderne. Mi s-a părut o propunere coerentă și autentică, o surpriză plăcută apărută în peisajul nostru local de bijuterii.” (https://zilesinopti.ro/)

– Medalie de Aur: proiectul POSTURO

Autori masterandă MOGA Maria

– Medalie de Aur: proiectul REIMAGINAREA FÂNTÂNII “PUNCTE CARDINALE” TIMIȘOARA CA O INSULĂ DE BIODIVERSITATE