„Integrarea resurselor culturale ale UVT – Orizont 2023”

În acord cu rolul public pe care și-l asumă în comunitate, ca principală universitate comprehensivă din regiunea de vest a României, Universitatea de Vest din Timișoara propune publicului o serie de evenimente și producții culturale, prin implicarea semnificativă a specialiștilor, experților și reprezentanților sectoarelor creative și artistice din facultățile și centrele noastre de cercetare. Aceste evenimente, grupate sub genericul „La UVT, Cultura este Capitală!”, contribuie la profilul cultural al viitoarei Capitale Europene a Culturii – „Timișoara 2023”.

În acest context, UVT organizează vineri, 16 aprilie, de la ora 10:00, conferința „Integrarea resurselor culturale ale UVT – Orizont 2023”, în cadrul căreia se vor dezbate evenimentele pe care instituția le va propune public și care, alăturate, pot forma un master-plan cultural al participării UVT la ansamblul evenimentelor culturale din 2023.

Printre inițiativele propuse de UVT în cadrul viitorului calendar al programului „Timișoara 2023 –  Capitală Culturală Europeană”, amintim:

• Ciclul de evenimente cu invitați, „La UVT, Cultura este capitală!”
  • Un program cultural „UVT 2023” cu identitate proprie
  • Cooperare internațională culturală – prin rețeaua UNITA și prin proiectul ELIA
  • Festivalul Internațional de Literatură din Timișoara – pilon central al „TM2023”, susținut în parteneriat cu UVT
  • Logistică pentru evenimente culturale – oferită gratuit de către UVT în spațiile și sălile din patrimoniile universității
  • Fundația Silviu Oravitzan

Proiectele din cadrul acestui master-plan cultural pot fi punțile de legătură reală, axele cheie ale realizării parteneriatului funcțional dintre administrația locală și universitatea noastră, pentru orizontul anului 2023.

Conferința va fi transmisă LIVE, pe pagina de Facebook a UVT și se va bucura de prezența următorilor participanți:

Rectorul UVT, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea, prof. univ. dr. Vasile Popovici, prof. univ. dr. Mircea Mihăieș, alături de invitații lor, Adriana Babeți, Robert Șerban, Marcel Tolcea, Violeta Zonte, Camil Mihăiescu, Loredana Pungă, Dana Constantin Acea, Adriana Lucaciu, Silviu Oravitzan, Sorin Predescu, Ada Hausvater, Cristian Rudic, Irina Macsinga, Adrian Bădescu, Anca Flueraș, Simona Fiț, Vasile Ciuruș.