UVT susține ISJ Timiș în campania „Vaccinare și testare pentru învățare”

Universitatea de Vest din Timișoara a găzduit miercuri, 14 aprilie 2021, lansarea campaniei naționale de informare „Vaccinare și testare pentru învățare”, coordonată de MEN și organizată de către Inspectoratul Școlar Județean Timiș.

Principiul de bază al acesteia este acela conform căruia educația te învață să te protejezi de opinii neconsolidate, de prejudecăți, de știri false și de manipulare. Totodată, vine în sprijinul reluării învățării în condiții normale, subliniind importanța revenirii la școală de îndată ce evoluția epidemiologică va permite, cu aplicarea măsurilor de siguranță în școli, grădinițe și universități.

La evenimentul de lansare au luat parte rectorul UVT, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea, Secretarul de Stat pentru învățământ preuniversitar din cadrul MEN, domnul profesor Sorin Ion, Inspectorul Școlar General al ISJ Timiș, domnul profesor Marin Popescu, alături de care s-au aflat Managerul spitalului „Victor Babeș” din Timișoara, medicul Cristian Oancea și Directorul Executiv DSP Timiș, dr. Flavius Cioca.