Invitați de marcă la Centrul de Studii Americane LIT/UVT: Fulbright Alumni Institutional Development Grant, la final

În cadrul Fulbright Alumni Institutional Development Grant, câștigat și derulat de Centrul de Studii Americane al Facultății de Litere, Istorie și Teologie (https://csam-uvt.e-uvt.ro/), cea de a doua săptămână a lunii aprilie 2024 i-a adus la Universitatea de Vest din Timișoara pe Werner SOLLORS, Professor of English, Emeritus la Harvard University și DHC al UVT și pe Christopher DANIELSON, Montana Technological University, actualmente profesor Fulbright la Universitatea din Pecs, Ungaria. În această etapă, proiectul Researching America from Timisoara 2023. Community-Building, Innovation, Internationalization a inclus două workshop-uri cu membrii CSAM, printre care și Directorul Onorific al Centrului, Prof. Dr. Mircea Mihăieș: American Studies in the United States and Europe (condus de Prof. Sollors – 9.04, ora 18, sala 207) și Using Film to Teach: The Civil Rights Movement and American History (condus de Prof. Danielson – 10.04, ora 11.20, sala 308).

La finalul acestei săptămâni pline, ambii invitați s-au adresat întregii comunități, contribuind la un eveniment cu tradiție și impact al Facultății de Litere, Istorie și Teologie: Simpozionul Studenților Angliști, organizat anual de Colectivul de Limba și Literatura Engleză. Ediția extinsă din acest an a reunit aproximativ 125 de participanți locali, naționali și internaționali și un număr considerabil de auditori. Prelegerile deschise tuturor celor interesați au captivat prin ingeniozitate, diversitate a subiectelor abordate și metodelor de cercetare propuse, generozitate a reflecției și teme de actualitate. Pe 12 aprilie, Prof. SOLLORS a deschis lucrările Simpozionului cu o conferință plenară despre Edward Steichen’s The Family of Man. Looking at the Photographs and Remembering a Visit to the Exhibition.

În aceeași după-amiază, Prof. DANIELSON a vorbit despre Black and White on the Silver Screen. The Civil Rights Movement and Hollywood film. Ambele conferințe s-au desfășurat în amfiteatrul A01, avându-le drept moderatoare pe coordonatoarele acestui proiect de succes al Centrului de Studii Americane, Prof. Univ. Dr. Habil. Cristina Chevereșan, Director CSAM, și Asist. Dr. Loredana Bercuci, Secretar științific CSAM. Inițiativa reprezintă o premieră pentru tipul de colaborări româno-americane derulate la nivel instituțional și deschide noi perspective în acest sens. Un material video despre evenimente, realizat de UVT Media Hub, se poate urmări la https://www.facebook.com/uvtmediahub/videos/1501563520741643 .