Dezbaterile “UrbanTEA la ICAM”, la a doua ediție:focus pe dezvoltarea regională

Joi, 11 aprilie 2024, în cadrul Institutului de Cercetări Avansate de Mediu al UVT a avut loc cea de-a doua ediție din seria dezbaterilor ”UrbanTea la ICAM”, un eveniment realizat de echipa de geografi a Laboratorului de Dezvoltare Durabilă și Amenajare a Teritoriului (LDD-AT) din cadrul institutului. Dacă prima ediție a adus în discuție digitalizarea și dezvoltarea participativă la nivel local, a doua întâlnire a pus în centrul dezbaterii dezvoltarea la nivel regional și direcțiile acesteia în Regiunea Vest a țării. Cu titlul “Dezvoltarea regională încotro?Educație, calitate a vieții și disparități în Regiunea Vest a României”, întâlnirea l-a avut ca invitat pe domnul Sorin Maxim, Directorul General al Agenției pentru Dezvoltare Regională Vest.

Moderată de prof. Dr. Nicolae Popa, directorul LDD-AT, dezbaterea s-a bazat pe contribuția introductivă a invitatului de onoare, cu un discurs riguros și consistent, slujit de cei 25 de ani de experiență în domeniul dezvoltării regionale ai d-lui Sorin Maxim, din care 23 în fruntea ADR-Vest. Invitatul a fost, astfel, în măsură să prezinte documentat și convingător devenirea dezvoltării regionale în România, să ilustreze disparitățile interregionale și, mai ales, să insiste pe disparitățile intraregionale cu care se confruntă vestul țării. Invitatul a argumentat, de asemenea, direcțiile de dezvoltare ale acestei regiuni, care trebuie să adreseze provocările de durată din domenii cheie ale dezvoltării regionale sustenabile. Au fost abordate, astfel, teme precum declinul demografic și politicile publice pentru atenuarea acestuia, strategiile de atragere și menținere a talentelor în regiune, strategiile de relansare economică, dar și aspecte privind dezvoltarea polarizată a regiunii, cu accent pe revigorarea spațiului rural.

În urma dialogului creat împreună cu cei peste 40 de participanți, s-au creionat noi direcții de reflecție și idei de cercetare aplicată pentru specialiștii prezenți, pentru tinerii studenți, cercetători și activiști civici, precum și posibile direcții și soluții de dezvoltare asumabile de către autorități, chiar noi oportunități de colaborare interdisciplinară și intersectorială. Cei prezenți au avut ocazia să își exprime opiniile și să contribuie la discuțiile despre dezvoltarea regională (polarizată sau nu), despre transformarea Regiunii Vest într-un areal atractiv pentru investiții și activități cu valoare adăugată mare, despre creșterea capacității regiunii de a atrage și reține tinerii bine formați etc. A fost subliniată și nevoia de angajament și colaborare dintre mediul academic, mediul asociativ, sectorul privat și administrația publică.

Reamintim că scopul întâlnirilor UrbanTEA la ICAM este să creeze un mediu colaborativ și participativ pentru profesioniști și pasionați din diverse domenii, în care să fie facilitate dialogurile constructive, schimburile de idei și experiențe pe teme ce vizează obiectivele dezvoltării sustenabile, fie că vorbim de dezvoltarea regională sau planificarea urbană, ori de teme care adresează nevoile comunității locale. Prin aceste dezbateri, echipa LDD-AT ambiționează să contribuie la consolidarea angajamentului ICAM de a deveni un catalizator în ceea ce privește transformarea sustenabilă în context urban local și regional.