„La UVT, Cultura este capitală” – o lună dedicată reflecției

Săptămânile la Universitatea de Vest din Timișoara sunt mereu pline de cultură și cunoaștere, cu multe dialoguri captivante și idei care inspiră comunități.

Oana Pellea – Îndemn la introspecție

Universitatea de Vest din Timișoara a organizat marți, 8 noiembrie, de la ora 18:00, în Aula Magna, un eveniment încântător, al cărei invitată a fost nimeni alta decât Oana Pellea.

Subiectul propus de actriță ne-a stârnește curiozitatea și ne-a îndeamnat la introspecție: „Întâlniri cu mine însămi”.

Conferința a fost moderată de criticul literar, eseistul și publicistul român Mircea Mihăieș.

Oana Pellea, fiica Domnicăi și a lui Amza Pellea, cunoscutul actor, s-a născut pe 29 ianuarie 1962 la București. În 1984 a absolvit Academia de Teatru și Film, clasa profesoarei Sanda Manu. În 1984-1987 a fost actriță la Teatrul din Piatra Neamț. Între 1987 și 1999, când a devenit liber-profesionistă, a jucat la Teatrul Bulandra din București.

Film:
Ca actriță de film, a avut circa 20 de roluri în producții regizate de Alexandru Tatos, Dan Pița, Stere Gulea, Bogdan Dreyer etc. Dar și internaționale: 2006 – Children of Men, 2007 – I really hate my job.

Teatru: peste 30 de roluri principale pentru care a obținut numeroase premii.

Politologul Ioan Stanomir: discuții provocatoare, pe teme actuale

Un alt eveniment din îndrăgita serie de conferințe „La UVT, Cultura este Capitală!” a avut loc joi, 10 noiembrie, de la ora 18:00, în amfiteatrul A01 al Universității de Vest din Timișoara.

Invitatul serii a fost criticul literar, publicistul și politologul Ioan Stanomir, care ne-a propus o temă provocatoare și foarte relevantă pentru vremurile actuale: „Cehov și cealaltă Rusie”.

Așa cum v-am obișnuit, conferința a fost moderată și de această data de Mircea Mihăieș, critic literar, eseist și publicist.

Ioan Stanomir este profesor universitar la Facultatea de Ştiinţe Politice a Universităţii Bucureşti. A studiat dreptul şi literele la Universitatea din Bucureşti. Este doctor în drept al Universităţii din Bucureşti.

Andrei Pleșu – „Abisuri tematice: Ce întrebări își mai pun astăzi cercetătorii umaniști?”

Universitatea de Vest din Timișoara s-a bucurat să-l aibă ca invitat pe intelectualul Andrei Pleșu în cadrul seriei de conferințe „La UVT, Cultura este Capitală!”.

„Abisuri tematice. Ce întrebări își mai pun astăzi cercetătorii umaniști?” este tema pe care ne-a propus-o scriitorul, filosoful și criticul de artă marți, 22 noiembrie 2022, de la ora 18:00, în Aula Magna.

Conferința a abordaa într-un mod captivant particularitățile naturii umane și a născut multe întrebări și subiecte pentru conversații viitoare. Moderatorul evenimentului a fost scriitorul și criticul literar Mircea Mihăieș.

Andrei Gabriel Pleșu este un scriitor și eseist român, estetician și istoric al artei, stilist al limbii române. A fost ministrul Culturii (28 decembrie 1989 – 16 octombrie 1991) în Guvernul Petre Roman și ministrul Afacerilor Externe în Guvernul Radu Vasile (29 decembrie 1997-22 decembrie 1999).

Rectorul Universității de Vest din Timișoara, Marilen Gabriel Pirtea, a declarat: E de fiecare dată o mare bucurie când Aula Magna a Universității de Vest din Timișoara devine gazda unor personalități remarcabile precum domnul Andrei Pleșu. Subiectul ales este unul savuros, care stârnește pofta de cunoaștere și ne invită la reflecție.

Evenimentele fac parte din programul cultural „La UVT, Cultura este Capitală”, inclus în Programul Cultural „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii”, teritoriul Oameni, stația Reflecții, finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, cofinanțat de Consiliul Județean Timiș. Aceste evenimente sunt organizate cu sprijinul partenerului #CTP România.