Povești captivante, în cadrul seriei de conferințe „Conectați la viitor”

Dumitru Prunariu: „Explorarea cu oameni a lunii, un nou pas uriaș pentru omenire”

Marți, 1 noiembrie, începând cu ora 18:00, a avut loc un eveniment aparte, organizat de Universitatea de Vest din Timișoara sub genericul „Conectați la viitor”, dedicat popularizării științei.

De această dată, invitatul nostru a fost cosmonautul Dumitru Prunariu, primul român ajuns în spațiu, care a împărtășit cu noi povești captivante în cadrul unei teme de neratat: „Explorarea cu oameni a lunii, un nou pas uriaș pentru omenire”. Această conferință s-a droit a fi o experiență a descoperirii, în care publicul a avut prilejul să dea frâu liber curiozității și imaginației.

Daniel Funeriu: „Himere în educație”

Inginer chimist de profesie și fost ministru al educației, dl. Daniel Funeriu ne-a propus marți, 15 noiembrie, de la ora 18:00, o temă deosebit de importantă și relevantă în prezent: „Himere în educație”.

Conferința a avut loc în Aula Magna și a fost moderată de conf. univ. dr. Mădălin Bunoiu.

Daniel Funeriu a părăsit România în 1988, la 17 ani. După ce a terminat studii de chimie (șef de promoție la Universitatea din Strasbourg) și un doctorat în chimie supramoleculară cu J.-M. Lehn, laureat al premiului Nobel, a condus cercetări în SUA, Japonia și Germania.

S-a întors în România în 2009 ca ministru al educației, cercetării, tineretului și sportului. Din această postură a elaborat Legea 1/2011 a educației naționale, salutată la acea vreme de Comisia Europeană. În mandatul său a introdus supravegherea video a examenelor, a început lupta împotriva plagiatului, a introdus învățământul obligatoriu la 6 ani prin clasa pregătitoare, a clasificat universitățile și ierarhizat programele de studii, a introdus învățământul dual după modelul german precum și săptămâna Școala Altfel. În prezent este Consultant de înalt nivel din partea Comisiei Europene pe lângă guvernul Republicii Moldova, asistându-l pe acesta în implementarea Acordului de Asociere a Republicii Moldova cu Uniunea Europeană.

Despre sport, perseverență și curaj, cu Ana-Maria Brânză

Marți, 8 noiembrie, începând cu ora 16:00, am luat parte la o discuție inspirațională despre sport, perseverență și curajul de a avea țeluri mari, în cadrul seriei de conferințe „Conectați la Viitor”.

De această dată, invitată a fost dubla campioană mondială și de 7 ori campioană europeană la scrimă Ana-Maria Brânză, care ne-a propus o temă menită să ne încurajeze și motiveze: „Ai grijă de campionul din tine!”.

Evenimentul s-a desfășurat în Aula Magna și a fost moderat de Florin Mihoc.

Iată cum se prezintă olimpica:

„Sunt fost sportiv de performanță, campion olimpic, mondial și european la scrimă, în proba de spadă, dar obișnuiesc să spun despre mine că sunt doar un copil care a îndrăznit să viseze, a crezut în visul lui și a muncit pentru el până a ajuns să îl împlinească.

Am început scrima la vârsta de 11 ani și după 7 luni de antrenament am participat la Campionatul Național „câștigând” aproape ultimul loc, dar acest lucru nu m-a făcut să renunț la sportul care m-a cucerit încă de la prima vizită în sala de antrenament și m-a motivat să devin campion anul următor! Am muncit mult în acel an și am încheiat sezonul pe prima treaptă a podiumului.

Așa a început povestea mea care s-a întins pe o perioadă de mai bine de 20 de ani și care și-a scris capitolele în toate „colțurile” lumii. Printre cele mai dragi și intense emoții pe care le-am trăit se numără cele șapte titluri cucerite la Campionatele Europene, cele două titluri mondiale câștigate împreună cu echipa României și nu în cele din urmă, cele cinci ediții de Jocuri Olimpice la care am avut ocazia să particip.
Pot spune că am avut parte de o călătorie extraordinară, plină de aventuri, de momente de bucurie pură, dar și de clipe de deznădejde.

Din toate aceste experiențe am avut de învățat, m-am format ca om, dar poate cea mai importantă lecție pe care sportul mi-a predat-o este aceea că un campion nu este doar sportivul care urcă pe prima treaptă a podiumului, ci orice om care nu renunță la visul lui!”.

Evenimentele fac parte din programul cultural „La UVT, Cultura este Capitală”, inclus în Programul Cultural „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii”, teritoriul Oameni, stația Reflecții, finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, cofinanțat de Consiliul Județean Timiș. Aceste evenimente sunt organizate cu sprijinul partenerului #CTP România.