Laborator de Traducere Literară al Secţiei de Italiană: primul Workshop Tradurre

În 12 ianuarie 2023, Secţia de Italiană a inaugurat Workshopul Tradurre în cadrul Laboratorului de Traducere Literară (Laboratorio di Traduzione Letteraria), coordonat de Afrodita Cionchin. Invitatul din Italia a fost Mauro Barindi, traducătorul Anei Blandiana, al lui Matei Vişniec şi al altor scriitori români contemporani.

În cadrul Workshopului, studenţii au realizat propriile versiuni de traducere ale extrasului propus din volumul Fals tratat de manipulare al Anei Blandiana, care va apărea în curând în Italia în traducerea lui Mauro Barindi. În dialogul cu invitatul şi coordonatoarea activităţii, participanţii s-au confruntat apoi în privinţa celor mai semnificative elemente lexicale şi gramaticale prezente în text, precum şi a corespondenţei acestora între cele două limbi.

Laboratorul de Traducere Literară a continuat, de asemenea, publicarea în revista bilingvă “Orizzonti culturali italo-romeni / Orizonturi culturale italo-române” (înregistrată în Italia cu ISSN 2240-9645 şi accesibilă la www.orizzonticulturali.it / www.orizonturiculturale.ro), a traducerilor realizate de studenţi din seria de Întâlniri cu scriitori italieni câştigători ai celor mai importante premii literare din Italia.

Studentele Raluca Ardeuan, Alexia Lascu şi Isabela Vesa din anul al III-lea au realizat, pentru numărul din ianuarie al revistei, traducerea interviului cu scriitoarea Francesca Valente, care a câștigat, în unanimitate, ultima ediție a Premiului Italo Calvino și Premiul Campiello Opera Prima 2022, cu romanul Altro nulla da segnalare. Storie di uccelli (Nimic altceva de raportat. Povești despre păsări, Editura Einaudi, 2022). Interviul publicat a fost realizat de Afrodita Cionchin şi Giusy Capone.

Pagina este accesibilă la acest link: