Prima dezbatere American Studies Book & Movie Club 2023 în cadrul Centrului de Studii Americane al LIT

Joi, 12 ianuarie 2023, ora 19.30, sala 248, a avut loc a doua întâlnire a clubului de lectură American Studies Book & Movie Club, sub egida Centrului de Studii Americane al Facultății de Litere, Istorie și Teologie. Sub îndrumarea lect. dr. Cristina Băniceru și asist. dr. Loredana Bercuci, cei aproximativ treizeci de studenți participanți au avut prima dezbatere aplicată asupra romanului Agathei Christie, „Zece Negri Mititei” (titlul original, ulterior schimbat din motive de corectitudine politică), carte aleasă prin vot, împreună cu adaptarea sa cinematografică americană din 1945. Discuția a fost moderată de Monica Țiu, studentă în anul I, Limbi și Literaturi Moderne, specializarea engleză-română, care a și propus romanul. Pe lângă teme importante, personaje, clișee ori controverse legate de titlu, s-a discutat și despre genul literar al ficțiunii detectiviste și multiplele sale transformări, de la începuturile americane, reprezentate de goticul lui Edgar Allan Poe (care a influențat în bună măsură „Epoca de Aur” a ficțiunii polițiste britanice, a cărei figură emblematică este Agatha Christie) până la America stilurilor „hard-boiled” și  „(neo)noir”.