Lansarea cărții Părintelui Constantin Pogor, „Evanghelia Euharistiei. Scurt comentariu la Evanghelia după Ioan”, Editura Mitropolia Olteniei și Editura Universitaria Craiova, 2020

CERCUL BIBLIC de la Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, susținut de Pr. lector Ioan Mihoc, a găzduit joi, 13 mai, 2021, orele 17:00-19 :00, pe platforma Google.meet, LANSAREA CĂRȚII Părintelui Constantin Pogor: Evanghelia Euharistiei. Scurt comentariu la Evanghelia după Ioan, Editura Mitropolia Olteniei și Editura Universitaria Craiova, 2020.

Această lucrare inaugurează colecția „Sfânta Scriptură pentru toți” (SSPT), inițiată de Pr. Constantin Pogor. În Cuvântul introductiv, ÎPS acad. Irineu, mitropolitul Olteniei, exprimă imperativul stringent de a „lucra cât mai sârguincios în via Domnului și de a cunoaște cât mai mult posibil Sfintele și dumnezeieștile Scripturi” (p. 7). „Vestea cea Bună a izbăvirii noastre – arată Înaltpreasfinția sa – are nevoie să fie condensată și transpusă pertinent în cuvintele și simțămintele specifice fiecărei generații” (p. 7).

Acest lucru reușește deplin să-l facă comentariul pastoral-exegetic realizat de către pr. Constantin Pogor, într-o lectură „vie, actuală și dinamică” a Evangheliei după Ioan. Autorul este preot paroh al Parohiei ortodoxe române „Sfântul Apostol Andrei şi Sfântul Ierarh Materne” (Gent-Aalst, Belgia). Doctor în teologie din anul 2012 al Université catholique de Louvain (Belgia), pr. Pogor predă Vechiul Testament, în limba franceză, la Institut de théologie orthodoxe „Apôtre Paul” (Bruxelles, Belgia) și la Centre Orthodoxe d’Étude et de Recherche „Dumitru Stăniloae” (Paris, Franța). Între anii 2015-2019, a predat la Faculté de théologie protestante, din cadrul Université de Strasbourg (Franța).

Propunând o „lectură duhovnicească selectivă, comprehensibilă și dinamică” a Evangheliei a patra, părintele Constantin Pogor reține cu precădere „învățăturile și informațiile folositoare sufletului” (p. 22), evidențiind, așadar, dimensiunea pastorală a textului ioaneic. De fapt, comentariul de față este realizat în lumina a două perspective tematice: identitate și finalitate: „Dacă prima perspectivă ne introduce în chestiunea identității personajului principal, adică cea a originii lui Iisus din Nazaret, cel de-al doilea orizont se oprește asupra scopului sau finalității misiunii Acestuia” (p. 25).

Ca o Evanghelie adresată unor cititori chemați de Sfântul Apostol Ioan la îndumnezeire, pr. C. Pogor evidențiază modul în care aceasta „respiră” Taina Sfintei Euharistii, notând de la început că „semnele lui Iisus, preceptele Sale și mai ales Învierea Sa din morți converg împreună spre Euharistie” (p. 26).

Prezentarea cărții a fost urmată de o dezbatere teologică susținută remarcabil de către autor, pr. Constantin Pogor, la care au contribuit părinții profesori Constantin Jinga și Iosif Stancovici, alături de subsemnatul. În cadrul dialogului cu autorul, studenții participanți au avut prilejul de a reflecta asupra pericopelor din Evanghelia de la Ioan, întrebuințate liturgic în perioada Penticostarului.

Pr. Lect. Ioan Mihoc