”Life – Ocean – Future” – o nouă ediție a Ocean Art Festival

A patra ediție a evenimentului International Ocean Art Festival 2021 pe tema Life – Ocean – Future (2-8 octombrie 2021 – Jeju, Coreea de Sud), realizat cu susținerea Asian Federation of Arts, Culture and Sciences – Coreea de Sud, a avut loc printr-un susținut și lăudabil efort al organizatorilor într-o perioadă puternic marcată de limitările severe impuse de măsurile de siguranță (COVID-19). “Acest curaj și angajament reprezintă un exemplu pentru noi toți pentru a urmări un viitor mai bun, cu oceane mai curate.” – lect. univ. dr. Alexandru BUNII – curator asociat al evenimentului internațional IOAF 2021, Coreea de Sud.

IOAF reprezintă o oportunitate extraordinară pentru noi și generațiile mai tinere de a înțelege mai bine importanța protejării Oceanului ca fundament al vieții, de a comunica și de a proiecta prin artă și design realitatea tristă de acum și, sperăm, o realitate mai bună de mâine.

În cadrul evenimentului expozițional au fost acordate o serie de premii astfel, pe categoriile dedicate designerilor profesioniști și artiști au fost acordate distincțiile – Silver Conch Award, Bronze Conch Award, Special Award și Excellence Award iarcadrele didactice FAD și studenții înmatriculați pe specializarea Design (licență și master) au obținut:

Categoria IOAF International Mordern Art Exhibition Conch Award:

Silver Conch Award – lect. univ. dr.Alexandru BUNII

Silver Conch Award  – Julia TOTH

Special Award – lect. univ. dr. Eniko SZUCS

Special Award – conf. univ. dr. Diana ANDREESCU

Categoria IOAF International Pioneer Design Exhibition Conch Award:

Bronze Conch Award  – conf. univ. dr. Corina NANI

Special Award – lect. univ. dr. Sergiu ZEGREAN

Special Award – conf. univ. dr. Valentina STEFANESCU

Excellence Award  – conf. univ. dr. Dana CATONA

Excellence Award – asist. univ. dr. Luisa PALADE

Excellence Award – lect. univ. dr. Eugenia RIEMSCHNEIDER

Excellence Award – lect. univ. dr. Silvia TRION

Categoria IOAF International College Students Starfish Award:

Silver Award Alexandra ȚECU

Special Award – Otilia PETRESCU

Special Award – Cristian SPÎRLEA

Special Award – Olga TARCHILA

În cadrul evenimentului International Ocean Art Festival 2021 au fost primite peste 400 de lucrări din 33 de țări iar în urma selecției au fost expuse lucrări din: SUA, Coreea de Sud, România, Argentina, China, Italia, Polonia, Rusia, Suedia, Franța, Mexic, Israel, Cuba, Austria, Canada, Spania, Ungaria, Turcia, Tailanda etc. Studenții și cadrele didactice FAD (Facultatea de Arte și Design) au participat cu lucrări de artă și design (grafic, bijuterie, produs).

Mai multe informații și imagini despre eveniment se găsesc pe

Lector univ. dr. Alexandru BUNII (curator internațional asociat al IOAF20)