Observarea rădăcinilor

În data de 10 decembrie 2021, a avut loc deschiderea expoziției Observarea rădăcinilor, deschisă la Institutul Cultural Francez din Timișoara, ce cuprinde lucrările studenților anului II master pictură, coordonați de doamna conferențiar univ. dr. Popa Liliana.

Expoziția propune lucrări gândite special pentru acest spațiu, și vorbește despre felul în care anumite modificări sociale survenite odată cu pandemia, ne schimbă și modul de raportare la anumite situații/obiceiuri trecute.

Purtarea rădăcinilor cu noi, acest proces perpetuu de (auto)transplantare, propriu condiției nomade (ca emigrant, navetist, turist etc.), ne-a definit și-a transformat contextul social, în ultimele decenii, mai mult decât înainte.

Condiționarea mobilității, din ultimii aproape doi ani, a avut și ea, cel mai probabil, un efect asupra statusului rădăcinilor noastre, creând poate și un cadru propice pentru un proces de sondare/săpare în profunzime.

Astfel, prin lucrările din această expoziție se analizează substratul cultural, adânc înrădăcinat în subconștient, cu istorii teribile, dar și transformatoare (Maxim Zaghidullin). Deopotrivă sunt observate și conexiunile subterane, nevăzute, țesăturile de rețele reale (naturale) sau construite (artificiale), ce ne cuprind ca într-un „mare creier” (inconștient colectiv) (Raluca Anghel), precum și relația cu propriile origini, cu strămoșii, cu ceea ce moștenim și ducem mai departe transgenerațional, ce este experimentată/resimțită în/prin propriul corp, independent sau nu de voința noastră (Raluca Micula).

Concentrarea atenției pe interacțiunile intruzive dintre noi și ale noastre cu exteriorul/mediul, ca efect al înrădăcinării la suprafața solului (personalității noastre), deoarece este nivelul pe care îl simțim cel mai aproape (Natalia Silaghi), provoacă și abordări de reconfigurare/reevaluare a rădăcinilor (Ciprian Ciobanu).

Intervenția spațială a lucrărilor și ordinea dispunerii lor (în interiorul clădirii, pe cele două etaje, dar și în gradină), propune un parcurs interior-exterior, prin care se dorește provocarea publicului de a le descoperi cu fiecare pas.

Expoziția poate fi vizitată în perioada: decembrie 2021- ianuarie 2022.

Studenți participant: Raluca Anghel,  Ciprian Ciobanu, Cătălina Doțiu, Raluca Micula & Andreea Ioniță,  Natalia Silaghi, Maxim Zaghidullin

Expoziție îngrijită de conf. univ. dr. Liliana Mercioiu Popa

Organizatori: Institutul Cultural Francez Timișoara, Facultatea de Arte și Design – Universitatea de Vest din Timișoara, Centrul de Cercetare al Artelor Vizuale Contemporane,  Asociația T-act

Conf. univ. dr. Liliana Popa