LITPRAX – ateliere și dezbateri, cu participare internațională

În cadrul proiectului Erasmus+ LITPRAX: Literature in praxis: Professional challenges of reading, translating and editing in digital age − coordonat de Universitatea din Ljubljana (Slovenia) alături de Universitatea din Novi Sad (Serbia), Universitatea de Vest din Timișoara (România), Consiliul Superior al Cercetării Ştiinţifice CSIC (Spania) și Editorial MALINC (Slovenia) − a avut loc în perioada 21-23 martie Primul Workshop LITPRAX, organizat la Universitatea din Novi Sad în format hibrid.

La workshop s-au înscris 111 persoane din 28 de universități din 15 țări, dintre care 21 au participat onsite (5 din Slovenia, 6 din România și 10 din Serbia) și 25 online. Pe parcursul a trei zile, participanţii au ascultat prezentări despre „Literatura astăzi”, „Canonul literar” și „Autof(r)icțiunea: ficțiune fără ficțiune”. De asemenea, au urmărit prezentarea MANUALULUI LITPRAX și au participat la atelierele „Actorii din câmpul literar”, „007 nu mănâncă tamales”: ficțiunea poliţistă în Cuba și Nicaragua”, „Cum să traduci un text și cum să devii traducător”, „Cuvinte obscene în traducerea literară”. Atelierul de traducere a avut loc în ultima zi de workshop şi a constat în lectura și analiza povestirii „Biarritz” de Rodrigo Blanco Calderón. Participanţii s-au bucurat de o întâlnire cu scriitorii latino-americani Andrea Jeftanovic (Chile) și Santiago Roncagliolo (Peru), precum şi de o dezbatere la care au fost invitaţi traducători sârbi, români și sloveni.

Programul complet poate fi consultat la https://litprax.org/es/formaciones/.

Participanții online au fost implicați activ prin chat, platforme și instrumente digitale. Conform evaluării efectuate imediat după eveniment, aceştia au fost foarte mulțumiți de activitățile propuse, pe care le-au apreciat ca instructive, practice și interesante. În răspunsurile lor, aceștia au subliniat că atelierele și conferințele au fost susținute de specialiști de înaltă ţinută, că organizarea a avut un nivel foarte ridicat și că atmosfera a fost plăcută, oferindu-le un sentiment de unitate, calitate și profesionalism.

La finalul primului Workshop LITPRAX, pe 24 martie, consorțiul a susținut primul Multiplier Event LITPRAX la Facultatea de Arte a Universității din Novi Sad, pentru a prezenta rezultatele primei părți a proiectului. La eveniment au participat onsite 45 de persoane (37 din afara consorțiului) și 83 de persoane online (majoritatea din afara consorțiului). La acest eveniment, coordonatorii au prezentat obiectivele proiectului şi rezultatele scontate: 1) programa analitică a unui curs interuniversitar comun 2) manualul de literatură în limba spaniolă în secolul XXI, însoţit de caietul de activităţi practice (din care până în acest moment a fost finalizată prima parte) şi 3) site-ul şi baza de date LITPRAX.

Participanţii la acest proiect vor continua să lucreze la rezultate și să pregătească cel de-al doilea Atelier LITPRAX, care va avea loc la Timișoara în octombrie 2023 şi care va avea o structură similară, accentul fiind pus de data aceasta pe producţia lirică în limba spaniolă în secolul XXI.

În conformitate cu obiectivele proiectului, cei şase studenţi UVT participanţi la acest proiect au fost selectaţi de la toate ciclurile de studii: licenţă, master şi doctorat şi, alături de profesoara care i-a însoţit, vor fi amfitrionii colegilor lor la cel de-al doilea Workshop, care va fi găzduit de universitatea noastră.