Colocviul de francofonie CIEFT martie 2023 – Délit(s)

Colocviul îşi propune să investigheze, în cadrul multiplelor ediții pe care le găzduiește la UVT, dinamica francofoniei – concept cultural, literar, lingvistic, dar şi politic asumat -, în context plurilingv postmodern.

Ediția a XVII-a a CIEFT – Colocviul de francofonie s-a desfășurat între 17 și 18 martie 2023 la Timișoara și a fost organizat de Catedra de Franceză a Facultății de Litere. Cu o tematică îndrăzneață – Délit(s) -, manifestarea științifică, devenită o tradiție academică națională și internațională, a avut participanți din România  și din 20 de țări din străinătate de pe trei continente (Portugalia, Polonia, Rusia, Ungaria, Franța, Belgia, Marea Britanie, Italia, Spania, Canada, Israel, Maroc, Tunisia, Algeria, Coasta de Fildeș, Senegal, Camerun, Guineea, Insula Mauritius, Gabon).

Derulat hibrid, colocviul a fost locul întâlnirilor față în față și virtuale a multor specialiști, cu dezbateri pasionate, cu multiple nuanțe legate de problematica generoasă propusă de președinta acestei ediții, lect.dr.Ioana Marcu. Echipa de organizare a fost formată din Conf.univ.dr.habil. Ramona Malita, lect.dr. Neli Eiben, lect.dr. Eugenia Tănase, asist.dr. Cristina Tănase, cărora li s-au alăturat tinerii doctoranzi Andreea Dobrescu – secretara colocviului și Claudiu Gherasim – tehnicianul de bază, care au fost inițiați în tainele organizării unei manifestări științifice de anvergură cum este CIEFT.

Colocviul de francofonie este o tribună de confirmare a cercetătorilor cu reputație internațională, care își expun aici rezultatele cercetărilor lor fie individual, fie în echipă. Colocviul este, în același timp, și o pepinieră de formare și afirmare a tinerilor cercetători (doctoranzi, viitori specialiști ai domeniilor literatură, limbă, didactica predării francezei ca limbă străină). În programul colocviului au fost prevăzute conferinţe plenare – de literatură franceză şi francofonă şi de traductologie – susţinute de Alexis NUSELOVICI (Aix-Marseille Université, Franța), Christina HORVATH, (Université de Bath, Marea Britanie), Ilaria VITALI (Université de Macerata, Italia) și Marie-Hélène LAROCHELLE (York University, Canada), specialiști de prestigiu în universități europene și de pe continentul american.

Actele colocviului vor fi reunite spre publicare la finele acestui an în volumul Agapes francophones 2023, indexat în baze de date internaţionale, precum şi în bibliotecile principalelor universităţi din Europa. Partenerii instituționali tradiționali ai CIEFT sunt Centrul de Studii Francofone și Centrul de Studii romanice din UVT.

An de an colocviul francofoniei de la Timişoara s-a bucurat de succes şi aprecieri din partea comunităţii academice din România şi din străinătate, devenind tot mai bogat în comunicări interesante şi în specialişti reputaţi care ne-au onorat cu prezenţa în UVT.

Conf. univ. dr. habil. Ramona Malita