Masă rotundă: Drepturile omului – Libertatea de exprimare

În data de 22 martie a.c., începând cu ora 15:00, părintele conferențiar universitar dr. Gavril Trifa de la Universitatea de Vest din Timișoara – Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, Teologie Ortodoxă, a organizat o masă rotundă în mediul online în prezența elevilor, profesorilor de religie, teologilor și studenților din cadrul Arhiepiscopiei Timișoarei.

Tema acestei mese rotunde a fost: ÎNTRE DREPTURILE OMULUI ŞI DATORIILE PERSOANEI FAŢĂ DE SINE ÎNSĂŞI – UN PARCURS TEOLOGIC CREŞTIN.

Cuvântul de deschidere a aparținut pr. conf. dr. Constantin Jinga.

Prezentă la deschidere, doamna prof. univ. dr. habilitat Loredana Pungă, decanul Facultății de Litere, Istorie și Teologie, a apreciat organizarea acestui eveniment și a urat mult succes acestei întâlniri, exprimând totodată speranța ca astfel de interacțiuni să fie cât mai utile pentru participanți.

Cuvântul de binecuvântare din partea Înaltpreasfințitului Ioan, mitropolitul Banatului, a fost transmis de către pr. ic. stavr. dr. Nichifor Tănase, consilier sector Învățământ și Tineret în cadrul Arhiepiscopiei Timișoarei.

La această întâlnire a participat și pr. conf. dr. habil. Dorin Opriș, de la Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației a Universității Babeș Bolyai din Cluj-Napoca, care și-a exprimat bucuria de a se întâlni, chiar și în acest mod inedit, cu profesori de religie din jud. Timiș, cu care a interacționat în multe proiecte educaționale. Între altele, pr. Opriș a apreciat unicitatea la nivel național a unor astfel de întâlniri, care se aducă în jurul unei mese rotunde pe teme de maximă actualitate, cadre didactice universitare, profesori de religie și elevi din ciclul liceal

Părintele conferențiar universitar Gavril Trifa, titular al cursului de Teologie Morală Creștină la Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, Teologie Ortodoxă, din cadrul Universității de Vest din Timișoara, a prezentat nuanțările morale referitoare la tema anunțată, precizând faptul că acest eveniment este organizat  în contextul campaniei de promovare a candidaturii României la Consiliul Drepturilor Omului al ONU pentru perioada 2023-2025, sub coordonarea Ministerului Afacerilor Externe și sub patronajul Ministerului Educației Naționale și al Universității de Vest Timișoara.

Invitat la această masă rotundă, pr. protosinghel Dionisie Ignat, duhovnicul Mănăstirii Sf. Ilie din Albac, jud. Alba, a prezentat viziunea duhovnicească legată de această teamă.

Doamna inspector de religie Daniela Buzatu a precizat că astfel de întâlniri sunt benefice atât pentru profesorii de religie, cât si pentru elevi.

Chiar dacă inițial pentru această întâlnire a fost alocat un interval de timp de două ore, discuțiile, întrebările, interacțiunile dintre participanți au făcut ca această durată să se dubleze.

Precizăm că în decursul lunii aprilie a.c., colectivul de cadre didactice de la Teologie Ortodoxă, din cadrul Facultății de Litere, Istorie și Teologie, va organiza un eveniment similar, dedicat aceleași problematici a drepturilor omului, cu accent pe o altă temă de viu interes, și anume aceea a libertății de exprimare. Vom reveni cu amănunte.