Istorici și cercetători de elită, în conferință la UVT

Universitatea de Vest, Timișoara, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, Departamentul de Studii Românești a organizat, în perioada 16-17 martie 2021, conferința internațională sub genericul „Borders and communities in Central and South-Eastern Europe”.

În condițiile situației pandemice, lucrările conferinței s-au derulat exclusiv on-line.

Scopul acestei conferințe a fost acela de a conecta istoricii din Europa centrală și de sud est, de a deschide dialogul între istoriografiile învecinate. Acest spațiu a fost unul de contacte și conflicte între Apus și Răsărit și, în același timp, un model de coabitare. Din Antichitatea târzie până în prezent, oamenii și comunitățile din arealul central european, indiferent de limbă și etnie, au fost forțați să trăiască împreună, uneori în aceleași granițe, alteori separați.

Comunicările au pus în dezbatere problematicile politice, religioase și culturale, dar și de istorie socială a comunităților din zonele de frontieră, schimbul de idei și bunuri, precum și modul de raportare a oamenilor la frontiere. Subiecte precum violența în Evul Mediu, situațiile pandemice din perioada modernă, procesele de vrăjitorie, statutul minorităților ori destinul patrimoniului cultural reprezintă tot atâtea rute de cercetare istorică de interes.

Au răspuns la apelul conferinței peste 100 de cercetători de elită, dar și cercetători aflați la începutul carierei, istorici și arheologi, din cele mai mari centre universitare și academice ale României precum și din Anglia, Italia, Ungaria, Serbia, Republica Moldova, Macedonia și Polonia.

dr. Adrian Magina