”MONS Beach Volley Festival” – Timișoara devine capitala voleiului de plajă în România

Universitatea de Vest din Timișoara îi invită pe timișoreni la ediția a doua a „MONS Beach Volley Festival”, cel  mai important festival timișorean dedicat voleiului pe plajă, care se va desfășura în perioada 23-25 iunie în Baza Sportivă CSM din Parcul Rozelor. UVT sprijină organizarea acestui eveniment de anvergură, în care accentul este pus pe promovarea și practicarea sporturilor de vară.

Pentru a completa experiența acestei ediții a festivalului, organizatorii au prevăzut o zonă de relaxare și luat masa, de tip food court, dar și o zonă de party-uri, unde vor performa artiști locali și DJs, precum Allia, IST, B.Mike, Addalheido. De asemenea, se vor desfășura activități sportive pentru comunitate, culminând cu Kids Spuma Party, o petrecere cu spumă care va face deliciul copiilor și părinților.

Rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea: „Ne bucurăm să sprijinim MONS Beach Volley Festival, inițiativă aflată la cea de-a doua ediție. Universitatea de Vest din Timișoara, cea mai importantă universitate comprehensivă din regiunea de vest a țării, susține prin multiple evenimente cultura sportului și promovează dezvoltarea armonioasă, încurajând participarea tuturor generațiilor la variate competiții. Vă așteptăm în acest weekend în Parcul Rozelor din Timișoara”.

În cadrul MONS 2023 va fi organizată cea mai mare competiție de beach volley din România, la care vor lua parte un număr de 102 sportivi și care cuprinde trei turnee:

• Turneul regional pentru licee – feminin – unde vor fi reprezentate 12 licee din Timișoara și Arad;
  • Turneul național de amatori – masculin – unde vor participa 22 de echipe;
  • Turneul național de amatori – feminine – care va reuni 17 echipe.

Organizăm cea de-a doua ediție a Festivalului de Beach Volley în parteneriat cu Universitatea de Vest din Timișoara, Junior Chamber International Timișoara, Clubul Sportiv CSM și Clubul Sportiv Timișoara Youth Sport Academy. În acest weekend, îi așteptăm pe timișoreni să vină cu mic cu mare în Baza Sportivă CSM din Parcul Rozelor, pentru a se bucura de soare, sport și distracție. Vom avea peste 200 de participanți angrenați în mai multe competiții și multe surprize pentru publicul larg precum volei de plajă, fotbal pe plajă, tras cu arcul, ping pong și alte jocuri organizate pe nisip.” – subliniază Horațiu Regep, organizatorul MONS Beach Volley Festival.

Având obiectivul de a promova practicarea voleiului de plajă ca sport și a angrena cât mai multe familii în jurul conceptului, ziua de vineri, prima zi a festivalului, va fi rezervată unor activități în care se vor reuni peste 100 de copii de la mai multe cluburi de amatori și afterschool-uri din Timișoara.

Festivalul se va încheia duminică prin decernarea diplomelor și medaliilor în cadrul unei gale festive de premiere a celor mai performante echipe.

Despre MONS Beach Volley Festival

Festivalul MONS Beach Volley Festival își propune să contribuie activ la promovarea acestei ramuri sportive în Timișoara. Comunitatea timișoreană are o tradiție consacrată în acest sport, baza sportivă CSM din Parcul Rozelor găzduind în ultimii ani 8 competiții majore – Campionate Balcanice, Campionate Naționale sau Turnee Europene de Senioare. Baza sportivă CSM va fi modernizată pentru a fi omologată la nivel internațional, cele 8 terenuri urmând să fie echipate cu instalații de nocturnă și tribune moderne, ceea ce o va face eligibilă în anii ce urmează pentru organizarea Campionatului Mondial de Beach Volley, un obiectiv sportiv important pentru comunitatea timișoreană.