Ultimul weekend „WePerform – Seri de muzică și teatru”, în Parcul Copiilor și Piața Traian

Seria de evenimente a celei de-a treia ediții WePerform – Seri de muzică și teatru ajunge la ultimul weekend. Producția evenimentelor face parte din proiectul La UVT, Cultura este Capitală! și este realizată de Fundația Universitatea de Vest, prin intermediul Facultății de Muzică și Teatru, a Facultății de Arte și Design și a Facultății de Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării din cadrul UVT.

Seria spectacolelor WePerform – Seri de muzică și teatru se va încheia în weekend-ul 24-25 prin două concerte ce se vor desfăura în Parcul Copiilor, respectiv în Piața Traian.

Programul weekend-ului 24-25 iunie arată astfel:

Sâmbătă, 24 iunie, Parcul Copiilor

• ora 16:00 | Atelier muzical pentru copii facilitat de Iulia Lupaș și Alexandra Mahu
  • ora 17:00 | Percussion & Academica Brass II – concert de percuție și alămuri

Percuție:

Profesor coordonator: c. d. a. dr. Doru Roman

Studenți: Amelia Trifu, Patrick Cojerean, Bogdan Buică

În program lucrări de: A. Gomez, A. Keown, N. Jivkovic, J. Porter.

Alămuri

Profesor coordonator: Conf. Univ. Dr. Sergiu Cârstea

Componență ansamblu: Raul Onita, Florin Solonca, Marija Vodovozova, Denis Pituț, Maria Pavlov, Andreea Caba, Maksim Borinov, Cosmin Chifan, Matei Saracuti, Raul Pere, Andrei Mihăescu, Ștefan Neamți, Bogdan Buica.

În program lucrări de: T. Susato, E. Grieg, G. Holst, Ch. Hazel, J. Kander.

Duminică, 25 iunie, Piața Traian

• ora 17:00 | Socratic Walk
  • ora 19:00 | The Romanian Flute Ensemble & Piano II – concert de flaut și pian

Pian

Theodor Radulescu, sub îndrumarea lect. univ. dr. Aida Marc – Edward Grieg: Nori de furtună op.WoO 112, nr. 3

Valentina Cernescu, sub îndrumarea conf. univ. dr. Adriana Dogariu – Claude Debussy: Vals romantic

Lucas Kohl – Rachmaninov/Kreisler: Liebesfreud, sub îndrumarea conf. univ. dr. Maria Bodo

Patrick Ursachi – Franz Liszt: Rapsodia nr. 3

Denisa Târlea – Maurice Ravel: Alborada del gracioso

Olteanu Luiza – Claude Debussy: Menestreli

Reghina Csermak, Brigita Pavel – Claude Debussy: Mica suită pentru pian la 4 mâini sub îndrumarea conf. univ. dr. Sorin Dogariu.

Flaut

Profesor coordonator: conf. univ. dr. Matei Ioachimescu

Studenți: Alexandra Mahu, Iulia Lupaș, Bogdan Preda, Romina Onișor, Bella Moisa, Tabea Bebeșelea

În program:

Herman Beeftink – Frequency

Derek Charke – Raga

Anže Rozman – Dance of the little Dragon

Richard Rogers – Sound of Music

Ciprian Pop – E Funk

Ian Clarke – Within.

_______________________

Atât spectacolele de teatru, cât și concertele de muzică clasică sunt realizate de studenții din ciclurile de licență, masterat și doctorat înscriși la Facultatea de Muzică și Teatru. Mai multe informații despre programul WePerform din acest an, inclusiv modificări de locații și date, pot fi găsite și pe paginile de Facebook ale Facultății de Muzică și Teatru Timișoara, Universitatea de Vest din Timișoara și La UVT, Cultura este Capitală.

WePerform – Seri de muzică și teatru este finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, ca parte a programului cultural „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii” și este cofinanțat de Consiliul Județean Timiș.

Partenerii proiectului sunt Nokia, CTP și FITT.