#newTogether Workshop Education: Situația minorităților etnice în sistemele educaționale; focus – Timișoara și Banat / Die Situation der ethnischen Minderheiten in den Bildungssystemen mit Fokus auf Temeswar und das Banat

În 18 mai 2022 a avut loc workshopul #newTogether Workshop Education:  Situația minorităților etnice în sistemele educaționale; focus – Timișoara și Banat / Die Situation der ethnischen Minderheiten in den Bildungssystemen mit Fokus auf Temeswar und das Banat, ca parte a unui mai amplu proiect.

#newTogether este un proiect axat pe dialog, implementat de Forumul Cultural Austriac Bucureşti în parteneriat cu diverse instituții românești, printre care și UVT. Acest proiect urmăreşte să pună în evidenţă interacţiunile dintre cultură și societate și care, graţie implicării unor actori culturali austrieci şi români, doreşte să propună piste de reflecţie şi soluţii care să dinamizeze schimbarea şi să consolideze coeziunea socială în cele mai diverse domenii. Iniţiativă înscrisă în programul Capitalei Europene a Culturii Timișoara 2023, #newTogether se desfăşoară pe mai multe niveluri: un apel pentru proiecte culturale bilaterale, un film documentar, expoziția „Transforming” a inițiatoarei și curatoarei proiectului, Beate Winkler, dar şi prin intermediul unor ateliere pe diverse teme precum „Artă și cultură”, „Business-Afaceri”, „Educație”, „Digitalizare”, „Incluziune socială”, „Media” și „Sustenabilitate”.

Atelierul despre educație, organizat de Forumul Cultural Austriac de la București în colaborare cu Colectivul de limba și literatura germană al Facultății de Litere, Istorie și Teologie, cu Facultatea de Sociologie și Psihologie și secția germană a Facultății de Economie și Administrare a Afacerilor ale UVT și precum și cu BCUT, a reunit în dezbateri pe marginea problemelor și posibilelor soluții ale sistemului actual de educație profesori și elevi din diferite școli cu predare în limba germană, în primul rând de la Liceul Teoretic Nikolaus Lenau, cadre didactice universitare, studenți, reprezentanți ai instituțiilor culturale și de presă de expresie germană din Timișoara, reprezentanți ai diferitelor etnii. La workshop a participat de asemenea și o delegație a Departamentului pentru Relații Interetnice din cadrul Secretariatului General al Guvernului României, în frunte cu domnul Subsecretar de Stat Thomas Șindilariu.

În cadrul atelierului au ținut scurte referate introductive Harald Mandl BEd MAS, șef al Departamentului de Educație Religioasă și Diversitate, Academia Pedagogică Burgenland, prof. univ. drSorin Gădeanu, Universitatea Tehnică de Construcții București și Universitatea din Viena și conf. univ. dr. Theofild-Andrei Lazăr, prodecan al Facultății de Psihologie și Sociologie a Universității de Vest Timișoara, discuția fiind moderată de conf. univ. dr. Laura Cheie, cadru didactic al germanisticii din UVT (https://www.newtogether.ro/).